Plexisklo a plný polykarbonát: Čím se odlišují, jak s nimi zacházet

2023-01-12
Plexisklo a plný polykarbonát: Čím se odlišují, jak s nimi zacházet

Plexisklo a plný polykarbonát jsou materiály, které mohou na první pohled vypadat velmi podobně; ba co víc, někdy se stává, že mohou být využívané jako alternativy u plnění té samé nebo podobné funkce. Jak si však vybrat, který z těchto materiálů je lepší, když je nedokážeme úplně odlišit? Odpověď je úplně jednoduchá – plný polykarbonát a plexisklo se ve skutečnosti dost výrazně liší svými vlastnostmi, přičemž nejde o to, který je lepší, ale o rozhodnutí, který z nich se lépe osvědčí v konkrétní situaci.

Odolnost plexiskla a polykarbonátu vůči poškozením

Oba materiály jsou umělé hmoty, charakteristické vysokou odolností vůči úderům a prasknutím. Při porovnání např. se sklem jsou jak plexisklo, tak i plný polykarbonát nesrovnatelně pevnější a odolnější, zároveň mají nižší hmotnost. Kdybychom však tyto látky měli porovnat mezi sebou, jednoznačně zvítězí polykarbonát. Zatímco plexisklo je z hlediska odolnosti vůči úderům asi desetkrát lepší než sklo, plný polykarbonát je odolnější až dvacet pětkrát.

Průhlednost polykarbonátu a plexiskla

V případě porovnání průhlednosti čirého plexiskla a čirého plného polykarbonátu dosáhne lepších výsledků plexisklo. Má až 92 %-ní světelnou propustnost prakticky bez ohledu na tloušťku na rozdíl od polykarbonátu, jehož průhlednost se snižuje s rostoucí tloušťkou – začínajíce od cca 90 % u nejtenčího materiálu (2 mm) a končíce u cca 70 % u větších tlouštěk (10 mm).

Důležitým faktorem je také odolnost vůči UV záření – zatímco plexisklo je vůči němu jednoduše odolné, plný polykarbonát musí být potažený speciální vrstvou UV. Kvůli tomu se často vyskytují verze tohoto materiálu s ochrannou anti-UV vrstvou a bez ní. V PlasticExpress předáváme výhradně plný polykarbonát potažený z obou stran touto ochrannou vrstvou. Polykarbonát bez dodatečné ochrany má tendenci zažloutnou pod vlivem atmosférických podmínek.

Jak čistit polykarbonát? Jak čistit plexisklo?

Navzdory velmi vysoké odolnosti vůči úderům a prasknutím jsou jak plný polykarbonát, tak i plexisklo poměrně náchylné k poškrábání povrchu. Proto je potřeba vyhnout se používání drsných hadříků, houbiček nebo kartáčků. O čištění plexiskla jsme psali již dříve; podobná pravidla se uplatňují při mytí polykarbonátu – nejlepší je použít vlažnou vodu s mýdlem a hadříkem z mikrovlákna. Je také potřeba myslet na nízkou odolnost plexiskla vůči chemikáliím (polykarbonát je snáší o něco lépe) a vyhýbat se rozpouštědlům nebo agresivním prostředkům na mytí skla. Pokud dojde k poškrábání materiálu, je nutné jej vyleštit pomocí speciálních lešticích past na umělé hmoty – s jejich pomocí se můžeme pokusit o návrat materiálu do původního stavu. Bohužel, polykarbonát není vhodný na leštění.

Vlastnoruční zpracování plexiskla a polykarbonátu

Oba popsané materiály můžeme zpracovávat i ve vlastní režii pomocí základního elektrického nářadí. Všeobecně se plexisklo řeže mnohem snadněji – na druhou stranu, při vrtání otvorů se mnohem lépe pracuje s polykarbonátem. Když použijeme obyčejný vrták na kov, ve většině případů si s polykarbonátem bez problémů poradíme. U plexiskla je nutná větší opatrnost, je potřeba se vyhnout příliš intenzivnímu zahřátí materiálu a být si vědom toho, že čím blíže hrany vytváříme otvor, tím vyšší je riziko prasknutí.

Čiré plexisklo a plný polykarbonát – co si vybrat?

Je zřejmé, že každý z materiálů má jiné vlastnosti a nedá se jednoznačně určit, který je lepší. Během nákupu je tedy potřeba v první řadě zohlednit konečné využití produktů a podle toho učinit i finální rozhodnutí. Obecně je plexisklo materiál, který se lehčeji zpracovává a častěji se s ním setkáváme v domácnosti a nejen tam; polykarbonát je materiál nejčastěji využívaný ve stavebnictví a průmyslu.


Přejděte na konfigurátor a naprojektujte si svůj tvar!

KLIKNĚTE SEM


Zkontrolujte také:

Další informace o polykarbonátu

Podívejte se na desky z plexiskla, které nabízí společnost PlasticExpress:

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×