Splashback: Plexisklový panel do kuchyně nebo koupelny

2021-03-22
Splashback: Plexisklový panel do kuchyně nebo koupelny

Jedním z nejnovějších trendů v interiérovém designu je využívání stále většího počtu plastových výrobků. Najdeme je nejen v obývacích pokojích jako dekoraci, ale také v kuchyních a koupelnách jako funkční vybavení. Skvělým způsobem, jak osvěžit vzhled místnosti a dát jí moderní styl, může být instalace speciálního panelu z plexiskla, který ochrání stěny před nečistotami nebo poškozením.

Panely z plexiskla – proč jsou tak oblíbené?

Móda těchto panelů (splashback) přišla do Česka ze západu a je stále oblíbenější. Umožňují vám zcela změnit výzdobu vašeho domova s nízkými náklady a malým množstvím práce. Díky nim také můžete dotvořit moderní interiér právě rozestavěného bytu. Různé barevné verze vám umožňují přizpůsobit plexisklo vašemu vlastnímu designu. Výhody tohoto řešení však estetikou nekončí.

Funkční aspekt je stejně důležitý: plexisklo je velmi snadné udržovat čisté (psali jsme o něm v jednom z předchozích článků) - a rozhodně je údržba snazší než u tradičních kuchyňských obkladů. Přesné záhyby, žádné spáry, homogenní hladký povrch – díky tomu se část lidí rozhodne právě pro toto řešení, ať už plexi využívají u dřezu nebo na kuchyňské desce. Pokud dojde k znečištění plexi desky, stačí ji otřít vlhkým hadříkem a pro odolnou špínu použít mýdlovou vodu. To naprosto stačí k tomu, aby byl plexi panel čistý a především hygienický.

Jak nainstalovat plexisklový panel do kuchyně?

Po změření povrchu, na který chcete plexisklo uložit, si jej můžete objednat pomocí našeho konfigurátoru. Pamatujte, že materiál může mírně změnit velikost vlivem teploty nebo vlhkosti, proto doporučujeme zmenšit rozměry o 1-2 mm. Tento prostor bude také k užitku ve chvíli, kdy chcete utěsnit hrany, aby se špína nedostala pod desku. Jakékoli vyčnívající prvky, například zásuvky nebo vypínače, nejsou problém, možnost přesného umístění otvorů s přesně definovanými rozměry tento problém vyřeší. I zde nezapomeňte nechat rezervu – postačí cca 3 mm. Posledním problémem je tloušťka plexiskla, hodně záleží na velikosti desky, ale dá se předpokládat, že 3mm bílé plexisklo je naprosté minimum, zatímco 5mm bude stačit i na větší povrchy. Pamatujte, že akrylát lze bezpečně používat při teplotách až do 80 ° C, desky by proto neměly být umístěny v blízkosti hořáků nebo jiných zdrojů tepla.

 

Správně umístěná oboustranná páska
umožní snadné přichycení splashbacku

 

Montáž desky na zeď může být provedena nezávisle několika způsoby pomocí základních nástrojů. Nejjednodušší možností je použít kvalitní oboustrannou pásku lepenou v pásech vzdálených od sebe nejvýše 300 mm. Takové uspořádání zajistí optimální rozložení hmotnosti a ochrání plexi před nechtěným posunutím. Další metodou je použití montážního lepidla vhodného pro plasty, musíte se však ujistit, že jeho složení je pro plexisklo bezpečné a nepoškodí jeho strukturu. Obvykle je doba úplného vytvrdnutí lepidla 24 hodin – stačí počkat, až bude spoj dostatečně silný. Dalším způsobem je přišroubovat desku z plexiskla ke zdi. Tato metoda je určitě nejtrvanlivější, ale také vyžaduje trochu více dovedností a přesnosti. Přípravu na vrtání můžete nechat na nás, stačí to poznamenat v projektu. Zástrčky na zeď si můžete koupit v jakémkoli kutilském obchodě, takže stačí si už jen půjčit vrtačku od souseda. Nezapomeňte šrouby utáhnout jemně, aby se plexi nerozbilo.

Panely z plexiskla do koupelny – je to dobrý nápad?

Nakonec utěsněte okraje desky silikonem nebo podobným materiálem, abyste zajistili čistotu a trvanlivost materiálu. Takto chráněná zeď se nebojí cákanců ani nečistot, neztratí barvu ani po letech používání a snadno se čistí. A co je nejdůležitější, vypadá velmi moderně a dává interiéru velmi originální charakter. Pokud je panel vyroben z PLEXIGLAS® Optical HC, je také odolným proti poškrábání.

Další informace o plexiskle:

Podívejte se na desky z plexiskla, které nabízí společnost PlasticExpress

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×