Ohýbání a lepení plexiskla: Dá se plexisklo zpracovávat i ve vlastní režii

2021-05-27
Ohýbání a lepení plexiskla: Dá se plexisklo zpracovávat i ve vlastní režii

Automatický konfigurátor, který zpřístupňujeme našim klientům, poskytuje široké možnosti v oblasti přípravy přesně takového výrobku, který potřebují. Různorodé tvary, mnoho tlouštěk, barev, možností leštění hran… Díky tomu všemu si mohou nechat jednoduše nacenit výrobek s vysoce personalizovaným detailem. Pokud to nestačí, mohou využít režim nestandardní poptávky a odeslat vlastní projekt připravený v grafickém programu. Díky tomu dostane každý klient, který si u nás objednává, přesně to, co potřebuje – hotový výrobek. Co však dělat v situaci, kdy potřebuje ohýbaný nebo lepený prvek?

Samostatné ohýbání a lepení plexiskla

Když využijeme nářadí dostupné ve většině obchodů se stavebním materiálem, dokážeme vytvořit hotový výrobek a využít u toho tvary zakoupené prostřednictvím internetového obchodu. Plexisklo je materiál poměrně jednoduchý ke zpracování a základní zručnosti by měly stačit k vyhotovení požadovaného ohybu nebo lepení. V tomto příspěvku se pokusíme tyto procesy přiblížit a povzbudit k samostatnému experimentování s projekty typu „DIY“.

Lepení plexiskla

V domácím prostředí je nejlehčí lepit prvky vyrobené z plexiskla. Nejlepším lepicím materiálem v tomto případě je široce dostupné kyanoakrylátové lepidlo, které při reakci s materiálem tvoří neobyčejně trvalé spojení, prakticky neoddělitelné. Když plánujeme lepení po hranách, je potřeba rozhodnout se pro řezání pilou – tehdy dostaneme prvky s ideálně rovným, plochým povrchem. Během aplikace nezapomeňme na přípravu pracovního prostoru a samotného materiálu. Důležité je také nanést vhodné množství lepidla – pokud ho bude příliš, může vytéct za lepený povrch a způsobit znečištění prvků. Vyplatí se využít stříkačku, což ulehčí precizní dávkování. Následně k sobě přitlačujeme dva prvky a držíme, aby lep „chytil“. Spojení je zcela odolné po 24 hodinách.

 

Kyanoakrylátové lepidlo

 

Ohýbání plexiskla

O něco složitější je ohýbání plexiskla. V průmyslových podmínkách se k tomu využívají speciální zařízení (ohýbačky), nezřídka umožňující automatizaci procesu a ohýbání velkým množství tvarů v krátkém čase. Jednotlivé kusy můžeme ohýbat i doma, protože plexisklo se stává plastičtější již při teplotě vyšší než 70°C. Budeme potřebovat horkovzdušnou pistoli a přístroj, který nám podrží prvek během ohýbání, například svěrák nebo truhlářskou svorku. Opatrně upevňujeme tvar v příslušné výšce, využíváme něco měkkého – hadřík z mikrovlákna, tlustý karton – abychom nepoškrábali a nepoškodili materiál. Následně začínáme ohřívat podél předpokládané linie ohybu, kousek nad místem upevnění, přičemž musíme dávat pozor na materiál, který jsme použili na ochranu tváře. To je nejsložitější část procesu a musíme dávat pozor, abychom plexisklo příliš nezahřáli, protože by v něm mohly vzniknout ne příliš esteticky působící bublinky. V případě větších tlouštěk může být potřeba zahřát materiál z obou stran. Čas od času je potřeba opatrně zkontrolovat, zda se plexisklo ohýbá – pokud ano, pomalu a citlivě jej ohýbáme v požadovaném úhlu a následně necháme vychladnout. Pokud jsme všechno dělali správně, získáme požadovaný tvar po dosažení pokojové teploty materiálu.

 

Ohýbaná podložka z plexiskla

 

Výše uvedené pokyny, samozřejmě, nejsou námi oficiálně doporučované metody zacházení s plexisklem a je potřeba si uvědomit, že každý pokus o zpracování materiálu ve vlastní režii může skončit jeho poškozením. Když nechcete riskovat, určitě bez problémů najdete firmu, který Vám nabídne profesionální ohýbání nebo lepení materiálu. Jste-li však domácí kutil a máte rádi projekty „DIY“, proč to nezkusit?

Zkontrolujte také:

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×