Extrudované nebo lite plexisklo: Co mají společného, čím se liší, které z nich vybrat

2023-01-04
Extrudované nebo lite plexisklo: Co mají společného, čím se liší, které z nich vybrat

Plexisklo, tedy polymethylmethakrylát, je velmi oblíbená umělá hmota využívaná v mnoha oblastech života i v práci: v reklamě, stavebnictví, průmyslu, ale také v domácnosti, zahradě či na chatě. Tento materiál je dostupný v široké škále tlouštěk a barev (např. opálové, saténové, černé či čiré plexisklo), díky čemu je tak univerzální. Jeho univerzálnost také ovlivňuje jednoduché tepelné a mechanické zpracování. Při nákupu se často můžeme setkat s rozdělením na dva poddruhy – extrudované a lité plexisklo. Co znamenají ty názvy a co může odběratel očekávat, když si jedno či druhé vybere? Jaká je jejich cena a jaké mají vlastnosti? Na tyto i na jiné otázky odpovíme v dnešním příspěvku.

Výroba extrudovaného a litého plexiskla

Klíčovým rozdílem je způsob výroby obou typů materiálů. V případě extrudovaného plexiskla se používá stroj nazývaný extrudér, který taví speciální granulát, a následně pomocí matrice a systému válců formuje desky se stálou šířkou. Celý proces se nazývá extruze. Produkce litého plexiskla probíhá jinak – do speciálních forem se vlévá tekutý monomer (MMA – methylmethakrylát), který je následně polymerizovaný a zchlazený. Obě metody mají své charakteristické vlastnosti a také silné a slabé stránky. V závislosti na určení kupovaného materiálu pro nás může být lepší možností extrudované nebo lité plexisklo – anebo mohou i obě stejně dobře splnit svoji úlohu.

Vlastnosti extrudovaného plexiskla

Díky charakteru výrobního procesu je extrudované plexisklo obecně levnější než lité. Vyplývá to ze skutečnosti, že stroj je schopný nepřetržitě tisknout identické desky, a to plně automatizovaně. Kvůli tomu jsou takto vyrobené desky schopné udržet dokonalou toleranci tloušťky a v případě velkých objednávek můžeme očekávat opakovatelnost na vysoké úrovni. Extrudované plexisklo může být používané v teplotě do 70 °C, díky čemuž je ve spojení s nízkou cenou ideálním řešením pro většinu aplikací jednotlivců. Vyskytuje se v dost omezeném spektru tlouštěk a barev.

Vlastnosti litého plexiskla

Jak již název napovídá, lité plexisklo získáváme polymerizací tekutého methylmethalkrylátu ve speciální formě a zchlazením – po zchlazení získáme hotovou desku. Tato metoda produkce především umožňuje získání neomezených tlouštěk a barev desek – přidání barviva do tekutého monomeru je mnohem snadnější než barvení v procesu extruze. Lití je však více časově náročný a individuálně podmíněný proces, což způsobuje vyšší cenu materiálu a o něco horší toleranci tloušťky desek. Zajímavostí je, že takto vyrobené plexisklo má trochu jiné fyzické vlastnosti – dá se využívat u vyšší teploty (do 82 °C), má vyšší odolnost vůči chemikáliím a poškrábání a je vhodnější pro laserové gravírování.

Extrudované či lité plexisklo – co si vybrat?

Nedá se jednoznačně určit, která metoda produkce plexiskla je lepší – oba typy materiálů mají své výhody a jsou vhodné k různému použití. Když potřebujete plexisklo do domácnosti – chcete vyrobit kliprám, umístit plexisklo do koupelny, kuchyně či na terasu, nebo modernizujete zahradu – je velmi pravděpodobné, že extrudované plexisklo splní Vaše očekávání. Použijte ho také u projektování tabulí do loďky či karavanu a také když si chcete v kanceláři namontovat příčku. Pokud však chcete materiál dále zpracovávat (například laserovým gravírováním, řezáním elektrickými stroji nebo ohýbáním) nebo Vám záleží na jeho vyšší odolnosti vůči poškrábáním či alkoholům, vyberte si lité plexisklo. Bez ohledu na své rozhodnutí můžete jednoduše porovnat náklady na oba materiály tak, že zadáte požadované rozměry do našeho konfigurátoru – zobrazí se aktuální cena a typ materiálu následně změníte doslova jedním kliknutím.

Další informace o plexiskle:

Podívejte se na desky z plexiskla, které nabízí společnost PlasticExpress

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×