Čištění plexiskla – jak to udělat správně?

2022-09-13
Čištění plexiskla – jak to udělat správně?

Přestože je plexisklo výrazně pevnější než sklo, nemělo by se zapomínat, že je křehké a náchylné k poškrábání a znečištění. Aby Vám zakoupené formované kusy sloužily co nejdéle, je důležité vědět, jak s nimi zacházet, čím vyčistit plexisklo a jak se vypořádat s případným poškozením. Zde jsou praktické tipy a pokyny pro péči o výrobky z akrylátového skla.

Instalace plexiskla – na co si musíte dát pozor?

Především si uvědomme, že každý objednaný materiál je z obou stran potažen speciální ochrannou fólií. Měla by na výrobku zůstat co nejdéle – pokud se má plexisklo nějakým způsobem zpracovávat nebo montovat na místě, měla by se fólie odstranit co nejdéle po dokončení práce. Tím se zabrání poškození povrchu, náhodnému poškrábání a znečištění. Pokud se však časem v důsledku každodenního používání ukáže, že je nutné plexisklo vyčistit, není třeba se obávat, s příslušnými opatřeními to lze úspěšně provést i doma.

 

Formovaný kus z plexiskla v ochranné fólii

 

Jak čistit plexisklo?

Především je důležité nevystavovat plexisklo vysokým teplotám a chemikáliím. Tyto faktory mohou způsobit deformaci, poškození povrchu nebo narušení struktury materiálu. Proto nedoporučujeme mýt plexisklo v myčkách nádobí, používat rozpouštědla, alkoholy nebo kyseliny. Nejlepší a nejbezpečnější je použít vodu o teplotě do 25 °C s mýdlem. Ze stejného důvodu by se zakoupené materiály neměly ohřívat, vkládat do mikrovlnné trouby nebo umisťovat blízko zdrojů tepla. Jak se dozvíte z našeho FAQ, mezní teplota pro použití je 70°C.

Povrch plexiskla je jemný a snadno se poškrábe (výjimkou je PLEXIGLAS® Optical HC 3mm), proto je nezbytné mýtí nebo vyleštění plexiskla vhodným materiálem. Vyhněte se houbám, hrubým hadříkům, škrabkám, kartáčům a podobným prostředkům. Velmi dobře funguje jemná utěrka z mikrovlákna, která v kombinaci s vlažnou vodou a mýdlem umožní bezpečné odstranění nečistot bez poškození povrchu. Pro velké venkovní plochy lze použít tlakovou myčku, přičemž je třeba dbát na to, aby tlak nepřesáhl 90 barů. Do vody lze přidat jemný čistič plexiskla tj. čisticí koncentrát a udržovat koncentraci přibližně 1-3 %.

Jak vyčistit plexisklo od prachu

Plexisklo, stejně jako jiné plasty, se může elektrostaticky nabít. To má za následek, že povrch přitahuje prach – zejména v interiérech, kde je nižší vlhkost vzduchu než venku. Je dobré se chránit před tímto jevem použitím běžně dostupné antistatické kapaliny určené pro plasty. I v tomto případě se bude hodit utěrka z mikrovlákna, kterou můžeme přípravek rozetřít. Takto chráněný materiál bude vypadat esteticky a zůstane dlouho čistý.

Hlavní výhodou a jednou z největších předností je nízká hmotnost plexiskla. Díky tomu je manipulace i s velkými deskami mnohem snadnější než u skla. Nezapomeňte však dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví a mějte na paměti, že i takto lehký materiál může způsobit zranění osob. Navíc je velmi pravděpodobné, že pád poškodí samotný materiál a způsobí odštípnutí okrajů nebo dokonce prasknutí celého povrchu. Dodržování zásad opatrnosti a vhodná příprava jsou proto klíčové.

Při dodržení výše uvedených pravidel zůstane plexisklo (např PLEXIGLAS® Optical HC) dlouho v dobrém stavu, neztratí své optické vlastnosti a zaručí vynikající estetické zážitky.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×