Čištění plexiskla - jak na to správně?

2021-03-18
Čištění plexiskla - jak na to správně?

Přestože je plexisklo výrazně odolnější než sklo, je potřeba myslet na to, že jde o křehký materiál, náchylný na poškrábání a zašpinění. Informace o tom, jak s ním zacházet, udržovat ho v čistotě či jak si poradit s eventuálními poškozeními, mohou být nezbytné pro to, aby nám zakoupené prvky sloužily co nejdéle. Níže jsou uvedené praktické rady a instrukce týkající se péče o produkty vyrobené z akrylového skla.

Montáž plexiskla – na co je potřeba dát si pozor?

V první řadě je potřeba myslet na to, že každý objednaný materiál je z obou stran pokrytý speciální ochrannou fólií. Měla by na produktu zůstat co nejdéle – když chceme plexisklo jakýmkoliv způsobem sami zpracovávat nebo montovat, je potřeba fólii odstranit, pokud je to možné, po ukončení činnosti. Díky tomu se vyhneme poškození povrchu, náhodným poškrábáním či znečištěním. Pokud však bude po nějakém čase v důsledku každodenního používání potřeba plexisklo umýt, žádný strach, dá se to úspěšně vykonat v domácích podmínkách při zachování příslušných bezpečnostních opatření.

 

Produkt z plexiskla v ochranné fólii

 

Mytí plexiskla – jak to udělat?

Především je důležité, aby plexisklo nebylo vystaveno účinkům vysoké teploty a chemických prostředků. Takové faktory mohou způsobit jeho deformaci, poškození povrchu či také porušení struktury materiálu. Kvůli tomu nedoporučujeme mýt plexisklo v myčkách na nádobí ani používat rozpouštědla, alkoholy a kyseliny. Nejlepším a nejbezpečnějším řešením je použití vody o teplotě do 25 °C s přidáním mýdla. Z toho samého důvodu se nesmí zakoupené materiály ohřívat, vkládat do mikrovlnné trouby ani umísťovat v blízkosti zdrojů tepla. Jak je uvedeno i v našem FAQ, hraniční teplota používání je 70 °C.

Povrch plexiskla je křehký a náchylný k poškrábání, a proto je potřeba jej mýt a leštit vhodným materiálem. Je potřeba vyhnout se houbičkám, drsným hadříkům, škrabkám, kartáčkům apod. Velmi dobře se osvědčí jemný hadřík z mikrovlákna, který ve spojení s vlažnou vodou a mýdlem umožní bezpečné odstranění nečistot bez rizika poškození povrchu. V případě velkých povrchů nacházejících se venku se dá využít tlakový čistič, tlak však nesmí překročit 90 bar. Do vody může být přidán jemný čisticí koncentrát s koncentrací 1-3 %.

Čištění plexiskla od prachu

Podobně jako jiné plasty, i plexisklo může být elektrostaticky nabité. Důsledkem je přitahování prachu na povrch – zvlášť v prostoru, ve kterém má vzduch nižší vlhkost než venku. Před tímto jevem je potřeba se chránit, a to používáním libovolného dostupného antistatického prostředku určeného na umělé hmoty. I v tomto případě se bude hodit hadřík z mikrovlákna, kterou můžeme použít k nanášení prostředku. Takto chráněný materiál bude dlouho čistý a zároveň bude dobře vypadat.

Hlavní výhodou a jedním z největších plusů plexiskla je jeho nízká hmotnost. Díky tomu je nakládání s velkými plátny mnohem jednodušší než v případě skla. Přesto je potřeba myslet na dodržování pravidel BOZP a nezapomínat, že i takto lehký materiál může způsobit úraz. Kromě toho je velmi pravděpodobné, že pád by poškodil i samotný materiál a způsobil rozštěpení hrany nebo popraskání celého povrchu. Dodržení opatrnosti a důsledná příprava jsou v této souvislosti klíčové.

Díky dodržování výše uvedených pravidel bude plexisklo dlouho v dobrém stavu, neztratí své optické vlastnosti a poskytne také dokonalou estetickou hodnotu.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×