O tom, že plexisklo je materiál s mnoha možnostmi využití, jsme již mnohokrát psali. Dnes se dozvíte, jak plexisklo pro sprchový kout funguje v praxi a zda se vyplatí o takovém řešení uvažovat i ve Vaší koupelně. Zveme Vás k dalšímu čtení.
Plexisklo do sprchového koutu – výhody a nevýhody
Stejně jako tvrzené sklo má i náhradní plexisklo v koupelně své silné a slabé stránky. Který z těchto materiálů je pro naši koupelnu vhodnější závisí na několika různých faktorech. Před konečným rozhodnutím je však vhodné se seznámit s hlavními výhodami a nevýhodami sprchového koutu vyrobeného z plexiskla.
Plexisklo do sprchového koutu – výhody
Mezi největší výhody můžeme určitě zařadit náklady na takové řešení. Cena sprchového koutu z plexiskla je často až o polovinu nižší než cena stejného výrobku z tvrzeného skla. Sprcha je obvykle jedním z největších výdajů při zařizování koupelny. Výběrem sprchového koutu z plexiskla tak můžete ušetřit spoustu peněz.
Pokud se rozhodneme pro sprchové sklo z plexiskla, nemusíme se obávat ani bezpečnostních aspektů. Tvrzené sklo i plexisklo použité v kabinách jsou odolné proti náhodnému rozbití. I když dojde k prasknutí plexisklového skla, jeho střepy nebudou představovat žádné nebezpečí, podobně jako u tvrzeného skla.
Vizuálně je sprchové sklo z plexiskla prakticky k nerozeznání od klasického skla. Plexisklo se vyznačuje více než 90% propustností světla (podrobné údaje jsou k dispozici na stránce fyzikální vlastnosti materiálů). Kromě toho je to materiál odolný proti ultrafialovému záření. Tím je zajištěno, že plexisklo časem neztratí svou přirozenou průhlednost. Jako materiál pro sprchové kouty se dobře hodí jak čiré plexisklo, tak i saténové plexisklo. Záleží na tom, jakého efektu chcete v koupelně dosáhnout.
Sprchovou kabinu z plexiskla můžeme koupit hotovou nebo ji, s trochou dovednosti, vyrobit sami. V druhém případě doporučujeme podívat se na stránku řezání plexiskla, kde si můžete nechat nařezat sprchové sklo na míru.
Plexisklo do sprchového koutu – nevýhody
Plusem použití plexiskla v koupelně jsou nízké náklady, bezpečnost a trvanlivost. Nyní je třeba zjistit, zda použití tohoto plastu ve sprchovém koutu přináší nějaké nevýhody. Plexisklo je materiál, jehož povrch je poměrně citlivý na poškrábání. Pokud se rozhodnete pro sprchový kout z plexiskla, musíte dbát zejména na to, aby se na povrchu neusazoval vodní kámen, protože jeho odstraňování může způsobit poškrábání plexiskla. Velkým usnadněním bude změkčovač vody připojený do vodovodní instalace v domácnosti. Taková zařízení jsou stále populárnější a odstraňují z vody velkou část vápenatých usazenin. Tím se nejen snižuje usazování vodního kamene na koupelnových armaturách. Zaručuje také delší životnost pračky nebo rychlovarné konvice.
Pokud se na povrchu plexiskla již vytvořily usazeniny, nesmíme k jejich odstranění používat tzv. drátěné kartáče nebo velmi hrubé houbičky. Usazeniny můžeme odstranit speciálními prostředky a měkkou houbou.
Nejjednodušším řešením tohoto problému je však systematická údržba sprchového koutu z plexiskla. Pomáhá předcházet problémům s hromaděním usazenin.
Plexisklová sprchová zástěna – inspirace
Plexisklo je ideálním materiálem pro v poslední době módní minimalistické sprchové kouty walk in. V nejjednodušším provedení se takový sprchový kout skládá pouze z jedné stěny připevněné vodorovnou příčkou. Níže najdete galerii takových minimalistických sprchových koutů, které lze vyrobit pomocí plexisklové zástěn:
Plexisklovou desku lze samozřejmě použít i pro poněkud složitější sprchové kouty. Velmi zajímavého designového efektu lze dosáhnout například uzavřením výklenku ve stěně koupelny nebo vyhrazením celé horní části koupelny pro kabinu. Mini galerii inspirací pro takové plexisklové sprchové kouty najdete níže:
Sprchové zástěny a dveře
Sprchové dveře z plexiskla
Plexisklo je materiál, který můžeme použít k vytvoření sprchových dveří i sprchové zástěny. Sprchové dveře z plexiskla budou především lehké a odolné proti prasknutí. Je to proto, že tzv. odolnost plexiskla proti nárazu, tj. nárazuvzdornost, je mnohem vyšší než u skla. Navíc nízká váha sprchových dveří z plexiskla přispívá k jejich nižší poruchovosti, protože nezatěžují celou konstrukci kabiny tak, jako skleněné dveře.
Plexisklová sprchová zástěna
O výhodách sprchové zástěny z plexiskla a o tom, proč byste se měli rozhodnout právě pro tento materiál, jsme již psali výše. Tento seznam však můžeme doplnit o další velmi důležitý bod. Plexisklová sprchová zástěna je poměrně lehká, a proto se velmi snadno instaluje. K tomu potřebujeme pouze upevňovací lišty, hmoždinky se šrouby a sanitární silikon k utěsnění okrajů zástěny. Jednoduchá montáž nám také poskytuje velké možnosti aranžování a umožňuje navrhnout sprchovou zástěnu perfektně přizpůsobenou designu naší koupelny.
Sprchové sklo s dveřmi
Díky výše zmíněnému snadnému zpracování a nízké hmotnosti můžeme z plexiskla poměrně snadno vyrobit také sprchové sklo spojené s dveřmi. V závislosti na Vašich potřebách lze sprchovou zástěnu z plexiskla vybavit jak klasickými výklopnými, tak posuvnými dveřmi.
Posuvná sprchová zástěna
Posuvná sprchová zástěna je řešení, které v koupelně ušetří spoustu místa. Tradiční otevírací dveře sprchového koutu mohou překážet ostatním předmětům v koupelně, zatímco posuvná sprchová zástěna zabírá velmi málo místa. Toto řešení volí především majitelé malých koupelen, kteří chtějí ušetřit co nejvíce místa. Instalace posuvné sprchové zástěny vyžaduje určité technické znalosti. Pokud je nemáte, vyplatí se přenechat tento úkol profesionálům.
Skládací sprchová zástěna
Řešením navrženým s ohledem na malé koupelny jsou také shrnovací nebo skládací sprchové zástěny. V případě této konstrukce můžeme použít také plexisklo nebo případně pevné polykarbonátové sklo. Díky tomu bude celá konstrukce mnohem lehčí než v případě použití tvrzeného skla. To se následně promítá do trvanlivosti takové skládací sprchové zástěny.
Skládací sprchová zástěna má jednu podstatnou nevýhodu, ať už je pro její konstrukci použito plexisklo, polykarbonát nebo sklo. V poměrně složité konstrukci takové stěny se nachází mnoho zákoutí a míst, kde se mohou hromadit usazeniny mýdla a vodního kamene. Přístup k těmto místům může být obtížný i při čištění sprchového koutu. Z tohoto důvodu je toto řešení stále častěji nahrazováno jednoduššími a praktičtějšími modely kabin.
Sprchový kout walk in
Sprchový kout walk in je velmi jednoduchá konstrukce, která si v posledních letech získává obrovskou popularitu. V základním provedení se sprchový kout walk in skládá z jednoho sprchového skla a vodorovné tyče, která vyztužuje a upevňuje konstrukci sprchového koutu. V takové kabině můžeme úspěšně použít plexisklo. Musíme pouze přizpůsobit jeho tloušťku kupovaným montážním lištám. Tyto lišty se používají k upevnění delšího okraje skla ke stěně a případně k dalším sklům u složitějších konstrukcí. Níže jsme napsali něco více o tom, jak nainstalovat sklo do sprchového koutu walk in.
Sprchová zástěna černá
V převážné většině případů volíme průhledné plexisklo jako materiál pro sprchový kout. Jednou z výhod tohoto materiálu je jeho velmi vysoká průhlednost a vzhled podobný sklu. U některých architektonických stylů však může velmi zajímavě působit i použití plexiskla v jiných barvách, například černého plexiskla. Sprchová zástěna z černého plexiskla může dobře fungovat například v moderních koupelnách nebo těch ve skandinávském stylu. Při výběru černé sprchové zástěny však musíme mít na paměti jednu důležitou věc. Na černém povrchu jsou případné mýdlové skvrny nebo usazeniny mnohem viditelnější než na pozadí bezbarvého nebo dokonce mléčného plexiskla. Při instalaci černé plexisklové sprchové zástěny proto musíme věnovat zvláštní pozornost pravidelnému čištění a péči o sprchový kout.
Půlkruhový sprchový kout
Půlkruhové sprchové kouty jsou častým řešením v malých koupelnách. Tento typ sprchového koutu šetří mnoho místa, i když půlkruhové sprchové kouty nejsou tak pohodlné jako čtvercové nebo obdélníkové modely. Samostatné vytvoření půlkruhového sprchového koutu je bohužel nemožné. Pokud si chcete takové sklo koupit, je nejlepší zvolit hotový výrobek. Alternativně můžeme místo půlkruhového sprchového koutu zvolit pětiúhelný sprchový kout. V takovém případě budou sprchové desky z plexiskla mít obdélníkový tvar a můžeme je sami vyrobit a nainstalovat.
Plexisklo místo skla – další použití v koupelně a domácnosti
Paravány z plexiskla
Sprchový kout samozřejmě není jediným použitím plexiskla v koupelně. Tento materiál se kvůli svým fyzikálním vlastnostem, snadnému zpracování a relativně nízké ceně hodí také ideálně k výrobě sprchových paravánů. Vanový paraván z plexiskla lze snadno a s malými náklady proměnit ve vanu nahrazující sprchový kout. Můžeme nainstalovat kyvnou vanovou zástěnu z plexiskla nebo pevně namontovanou zástěnu. K dispozici jsou také skládací vanové zástěny, ale v tomto případě je lepší použít hotový výrobek.
Splashback
Dalším oblíbeným způsobem použití plexiskla v koupelnách a kuchyních jsou tzv. splashback panely. Jejich základní funkcí je ochrana stěny před stříkající vodou. Instalují se v bezprostřední blízkosti zdroje vody, například nad umyvadlem nebo vanou. Jednoduchý splashback panel si můžeme vyrobit sami tak, že na stěnu připevníme nařezaný panel z plexiskla a následně utěsníme jeho okraje. Na trhu jsou také společnosti, které nabízejí splashback panely, které kombinují funkčnost s moderním designem. Prostřednictvím těchto panelů můžeme objednat kuchyňské panely z plexiskla zdobené různými vzory nebo potisky.
Otázky a odpovědi týkající se sprchových zástěn z plexiskla
Čištění plexiskla – na co pamatovat?
Největší rozdíl mezi sprchovým koutem z plexiskla a koutem z tvrzeného skla souvisí s otázkami péče. Plexisklo je náchylnější k poškrábání. Vyžaduje proto náležitou péči. Jak a čím mohu plexisklo umýt, aby si materiál zachoval atraktivní vzhled? Jak vyčistit plexisklo?
Nejdůležitější je vyhnout se všem abrazivním čisticím prostředkům. Patří sem všechny přípravky obsahující minerální zrna. Patří mezi ně například různé druhy čisticích mlék, používaných při odstraňování usazenin. Místo toho používáme k čištění plexiskla univerzální šetrné čisticí prostředky a měkký hadřík. Musíme se také vyhnout hrubým houbám, tzv. drátěným kartáčům apod. V podstatě je třeba se vyhnout všemu, co může poškrábat povrch plexiskla.
Po každé koupeli je vhodné odstranit z povrchu plexiskla zbytky vody. Pravidelné odstraňování vody zabraňuje tvorbě minerálních usazenin na povrchu kabiny. Jejich pozdější odstranění totiž může vést k poškrábání, a tím k zmatnění zástěny nebo sprchových dveří.
Jak nainstalovat sprchovou stěnu?
Zajímá Vás, jak nainstalovat sprchovou zástěnu? Níže jsou uvedeny pokyny pro montáž jedné sprchové zástěny, která spolu s horní vodorovnou příčkou vytvoří sprchový kout walk in. Samozřejmě se jedná o obecný návod a jednotlivé detaily se mohou lišit v závislosti na zvolených prvcích, designu koupelny apod.
- Krok 1 – změřte vzdálenost, ve které má být zástěna umístěna od rohu. Standardní velikost je 70 až 100 cm. Vyrovnejte profil a tužkou označte na stěně místa vrtání otvorů pro montážní lištu.
- Krok 2 – vyvrtejte otvory a pomocí šroubů připevněte lištu ke stěně. Sanitárním silikonem utěsňujeme spojení lišty se stěnou.
- Krok 3 – sprchovou stěnu z plexiskla zasouváme do montážní lišty. Mezi lištu a stěnu vtlačíme těsnění a ořezáváme jeho přebytek. Přitom dáváme pozor, abychom nepoškrábali povrch plexiskla.
- Krok 4 – připevněte vodorovný nosník a pečlivě nastavte jeho délku.
- Krok 5 – když je kabina vyrovnaná, utěsněte silikonem místo, kde se sklo dotýká podlahy a místo montáže nosníku ke stěně.
Z čeho vyrobit sprchovou zástěnu?
Při naší každodenní práci a rozhovorech se zákazníky se často setkáváme s otázkou, z čeho vyrobit sprchovou zástěnu? Bylo by pro tento účel vhodnější plexisklo nebo pevný polykarbonát? Obecně je plexisklo materiálem, který se častěji používá při dokončování interiérů. Polykarbonát naproti tomu převládá v průmyslu a v případě různých specializovaných aplikací. Oba tyto plasty jsou poměrně citlivé na poškrábání, jak jsme již psali dříve. S plexisklem se však pracuje o něco snadněji. Navíc, i když se na povrchu plexiskla vytvoří škrábance, můžeme se je pokusit odstranit speciálními lešticími pastami. Taková úprava bohužel není u polykarbonátu možná. Ve prospěch použití plexiskla ve sprše hovoří i náklady. Plexisklo je totiž levnější než polykarbonát.
Jak vyjmout dveře sprchového koutu?
Způsob demontáže sprchových dveří samozřejmě závisí na jejich typu. U klasických křídlových kyvadlových dveří demontáž obvykle spočívá v odšroubování pantů. Při demontáži je třeba postupovat opatrně a dbát na to, aby nedošlo k poškození dveří nebo sprchové stěny. Demontáž posuvných dveří sprchového koutu bude poněkud odlišná. Obvykle se jedná o jejich vysunutí z vodítek. Pokud máte k dispozici návod od výrobce, stojí za to zjistit, jak demontovat sprchové dveře tohoto typu. Vyjmutí dveří z vodítek by často mělo předcházet uvolnění západek nebo zámků.
Jak nainstalovat sprchové dveře?
Způsob instalace dveří sprchového koutu samozřejmě závisí na tom, zda nahrazujete poškozené sklo plexisklem, nebo vytváříte kabinu z plexiskla zcela od začátku. Pokud vyměňujeme rozbité sklo za plexisklo, je to poměrně jednoduché. Stačí si objednat desku z plexiskla přesně stejných rozměrů a tloušťky. Dále je třeba zjistit, zda má původní sklo montážní otvory pro panty. Pokud ano, je třeba při objednávce v našem konfigurátoru uvést také montážní otvory. Je dobré si uvědomit, že i když Vám možnosti konfigurátoru neumožňují vytvořit požadovaný projekt, v pravém dolním rohu konfigurátoru se nachází tlačítko „Odeslat projekt“. Jeho prostřednictvím můžete zaslat individuální návrh konkrétních prvků, které mají být vyříznuty z plexiskla, k cenové nabídce.
Plexisklo lze použít i v mnoha dalších místnostech v domě. Příkladem jsou například police na lednici z plexiskla nebo plexisklo na psací stůl, o kterých jsme již psali na blogu Plastic Express.