Vrtání do polykarbonátu

2022-06-08
Vrtání do polykarbonátu

Polykarbonát je univerzální plast, jehož technické parametry jsou podobné jako u plexiskla. Na rozdíl od svého konkurenta však vykazuje větší odolnost vůči mechanickým vlivům – při nárazu se neláme ani neohýbá. Je přibližně 25krát pevnější než sklo a mnohem pevnější než akryl. V tomto článku představíme nejdůležitější informace o tomto polymerním plastu a vrtání jako oblíbené metodě jeho zpracování.

Vrtání do polykarbonátu – inovativní využití materiálu ve stavebnictví  

Fyzikální, tepelné a chemické vlastnosti polykarbonátu umožňují jeho široké využití jako konstrukčního prvku v budovách. Tento materiál se používá všude tam, kde je požadován lehký, pevný a průhledný materiál, který se navíc vyznačuje možností mechanického zpracování. Je třeba poznamenat, že vrtání polykarbonátu je mnohem snazší než vrtání do akrylátu - s čirým plexisklem se nikdy nebude pracovat tak snadno jako s polykarbonátovou deskou.

V soukromých a průmyslových budovách se stále častěji instalují okna z plného polykarbonátu, která zajišťují plnou průhlednost. Polymerové desky lze s úspěchem použít při výrobě dveří, zastřešení teras nebo altánů, balkonových krytů a dokonce i při zasklívání výloh a obchodů. Díky své vysoké odolnosti proti poškození se plný polykarbonát často používá také ve specializovaných konstrukcích proti vloupání, jako je například neprůstřelné sklo.

Objevte výhody vrtání polykarbonátu: pevnost, odolnost a pružnost v jednom

Plný polykarbonát je jedním z nejmodernějších plastů, jehož instalace nebude činit problémy ani začínajícímu instalatérovi. Jeho zvláštností je struktura podobná sklu, ale samotný materiál je mnohem lehčí.

Navíc se vyznačuje vysokou mírou bezpečnosti při používání. Pružnost polymeru znamená, že obrábění zabere málo času a nevyžaduje žádné specializované nástroje. Lepení nebo vrtání polykarbonátu může probíhat i v domácí dílně. Tento materiál se velmi snadno tvaruje a je ideální pro stavbu všech druhů střešních krytin.

Výhody a možnosti vrtání do polykarbonátu. Příklady použití     

Jedním z nejdůležitějších parametrů charakterizujících polykarbonát je jeho odolnost vůči extrémním teplotám. Vzhledem k tomu, že plast lze používat v teplotním rozmezí od minus 30 do 120 stupňů Celsia, je široce používán v těžkém průmyslu, letectví a při stavbě moderních skleníků. Pozoruhodné jsou také chemické vlastnosti, zejména odolnost vůči kyselinám nebo standardním čisticím prostředkům, s výjimkou těch s metylalkoholem.

Na stavebním trhu je obzvláště oblíbený 8 mm polykarbonát s anti-UV vrstvou, která poskytuje ochranu proti škodlivým povětrnostním vlivům, včetně žloutnutí vlivem slunečního záření.

Desky jsou k dispozici v různých tloušťkách včetně 4 mm, 6 mm, 8 mm a 10 mm. Je však třeba poznamenat, že stejně důležitým parametrem jako tloušťka je hustota desky, tj. množství suroviny použité na metr čtvereční výroby. K pokrytí skleníků se standardně používají desky o tloušťce 4 a 6 mm.

A jak probíhá zpracování polykarbonátu? Vrtání nebo řezání není obtížné. Rychlost zpracování materiálu by však měla být přizpůsobena tloušťce materiálu. Čím silnější je materiál, tím pomaleji byste měli pracovat.

Inovativní techniky – jak vrtat do polykarbonátu?   

Zpracování plastů způsobuje místní zahřívání polykarbonátu, které následně přispívá k vnitřním pnutím ve struktuře a vzniku drobných trhlin. Jak tedy vrtat do polykarbonátu, abychom se vyhnuli prasklinám, které by zvýšily náchylnost k poškození?

Především je třeba poskytnout správné nástroje, suroviny a pečlivou přípravu pracovního prostoru. Vrtání do polykarbonátu vyžaduje stabilní oporu. Klíčovou otázkou je také udržování správné roviny pro přesné provedení všech prvků snížení vlivu vibrací způsobených elektrickým nářadím.

Před zahájením práce je třeba vrtáky pečlivě nabrousit a dbát na to, aby byly ostré v každé fázi práce. Nástroje používané ke zpracování plastů lze chladit pouze stlačeným vzduchem. Je třeba se vyvarovat jakékoli chladicí kapaliny obsahující látky, které mohou reagovat s plastem.

Při vrtání do polykarbonátu vznikají třísky, které je třeba systematicky odstraňovat z pracovního prostoru. Důležitá je také rychlost vrtáku na polykarbonát — čím rychleji se pohybuje, tím čistší a přesnější mohou být otvory. Nesmí však být použita příliš vysoká rychlost, aby se materiál nezačal nadměrně tavit.

Kdo nechce vrtat otvory sám, může si objednat desku s předvrtanými otvory pomocí konfigurátoru PLEXIGLAS Textures.

Vrtání do plného polykarbonátu. Praktické rady a tipy pro profesionály

Vrtání do plného polykarbonátu vyžaduje použití speciálních vrtáků určených pro plast nebo kov.

Rychlost vrtáku závisí především na tloušťce plastu a průměru otvoru. Čím silnější je deska a čím větší je její průměr, tím nižší by měla být rychlost vrtání.

Stejně důležité je stanovení okraje, tj. maximální vzdálenosti otvoru od okraje desky. Pro zajištění ochrany materiálu před možným poškozením a praskáním by okraj neměl být menší než 10 cm.

A jaká je nejčastější chyba, pokud jde o plný polykarbonát? Vrtání do tohoto materiálu vyžaduje základní znalosti fyziky. Plasty podléhají tepelné roztažnosti, proto je nutné do plného polykarbonátu vyvrtat otvory o něco větší než odpovídající spojovací prvek. Také je důležité si uvědomit, že během zpracování by neměly být používány žádné chemické přípravky, protože by mohly reagovat s plastem a způsobit jeho deformaci.

Vrtání do plného polykarbonátu nebude problém, pokud dodavatel dodrží základní doporučení pro výběr elektrického nářadí a zajistí pevné upevnění panelu k pracovní desce. To je naprosto nezbytné pro získání přesných otvorů bez trhlin a deformací.

Polykarbonát je polymerní plast s velmi širokým spektrem použití. Unikátní fyzikální vlastnosti z něj činí široce využívaný materiál ve stavebnictví rodinných a vícebytových domů a v průmyslu. Technické zpracování nevyžaduje použití speciálních nástrojů, protože materiál je velmi pružný a náchylný k vrtání i frézování. Je však důležité mít na paměti několik pravidel týkajících se tepelné roztažnosti a rychlosti vytváření otvorů v desce. Vrtání do polykarbonátu lze provádět i v domácí dílně, pokud kutil dbá na správné upevnění desky k pracovní ploše a pravidelné chlazení vrtáku během vrtání.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×