Polykarbonát je polymerní plast s opravdu širokým využitím. Fyzikální vlastnosti polykarbonátu umožňují jeho mnohostranné využití v oblasti stavebnictví a architektury. Plný polykarbonát lze použít při stavbě obytných budov, ale i různých typů veřejných budov, sportovních a komerčních objektů apod. Pojďme se tedy dozvědět, jaké jsou nejdůležitější vlastnosti polykarbonátu a díky čemu je tento materiál tak praktický.
Polykarbonát vlastnosti
Klíčovými vlastnostmi polykarbonátu jsou jeho vysoká průhlednost, relativně nízká hmotnost a velmi vysoká odolnost proti nárazům. Tím však výhody tohoto polymeru nekončí. Níže uvádíme, jaké vlastnosti má polykarbonát.
Polykarbonát – fyzikální vlastnosti
Začněme třeba již zmíněnou rázovou houževnatostí, tedy tím, jak je polykarbonát materiál odolný proti nárazu. Rázová houževnatost je parametr, který určuje, jak velkou silou je třeba působit na materiál, aby došlo k jeho porušení. Rázová houževnatost polykarbonátu je až 10 kJ/m2. Pro srovnání, rázová pevnost plexiskla (extrudovaného i litého) je pouze 1,5 kJ/m2. Díky této vysoké rázové houževnatosti má polykarbonát široké využití nejen ve stavebnictví. Plast se používá také při výrobě různých typů stínění a dokonce jako jedna z vrstev neprůstřelného skla.
Mezi fyzikální vlastnosti polykarbonátu patří také velmi snadné mechanické zpracování. Polykarbonát lze bez větších problémů řezat a vrtat. Kromě toho je materiál přibližně o polovinu lehčí než sklo. Mezi fyzikální vlastnosti polykarbonátu může patřit také vysoká průhlednost a dobrá propustnost světla. V případě čirého plného polykarbonátu se propustnost světla pohybuje od 64 do 82 % v závislosti na tloušťce desky.
Díky nízké hmotnosti, vysoké rázové pevnosti a dobré průhlednosti se polykarbonát často používá jako náhrada klasického skla.
Polykarbonát – tepelné vlastnosti
Důležité jsou také tepelné vlastnosti polykarbonátu. Plast lze provozovat ve velmi širokém rozsahu teplot od -30 °C do +120 °C. Díky tomu má polykarbonát velmi široké možnosti využití, například v těžkém průmyslu nebo letectví. Mezi vlastnosti polykarbonátu můžeme zařadit také dobrou tepelnou izolaci. Důkazem toho je například skutečnost, že při stavbě moderních skleníků se používá polykarbonát, a to jak plný, tak komůrkový. Mezi tepelné vlastnosti polykarbonátu může patřit také to, že je nehořlavý a samozhášivý materiál.
Polykarbonát – chemická odolnost
Co se týče chemických vlastností polykarbonátu, má tento materiál poměrně vysokou odolnost. Polykarbonátové desky jsou odolné vůči většině anorganických kyselin, značné části organických kyselin, oxidačním činidlům a neutrálním a kyselým roztokům solí a tuků. Běžné čisticí prostředky nemají žádný vliv na vzhled a strukturu polykarbonátu. Výjimkou jsou abrazivní čisticí prostředky, tj. čisticí prášky různých druhů nebo čisticí prostředky s minerálními granulemi. Použití takových přípravků může vést k poškrábání polykarbonátového povrchu.
Existuje také několik chemických sloučenin, které mohou poškodit povrch polykarbonátu. Patří mezi ně například aceton a toluen, tj. složky oblíbeného nitroředidla. Tento produkt se někdy používá k čištění mastných nebo extrémně znečištěných povrchů. Tyto sloučeniny však mají na polykarbonát velmi destruktivní účinek. Při ošetření acetonem nebo podobným rozpouštědlem ztrácí polykarbonát své fyzikální vlastnosti, křehne a jeho povrch se stává matný. Na to musíme pamatovat při čištění povrchů z tohoto materiálu.
Polykarbonát – použití
Fyzikální, tepelné a chemické vlastnosti polykarbonátu umožňují, aby tento materiál našel široké využití. Polykarbonát se používá ve stavebnictví všude tam, kde je požadován odolný, lehký a průhledný materiál. Mezi použití polykarbonátu patří střechy v moderních průmyslových, komerčních a sportovních objektech, střešní světlíky a různé typy přístřešků, vnitřní a vnější zábradlí, zimní zahrady, skleníky, ale i výlohy nebo protihlukové stěny. Více o polykarbonátu ve stavebnictví a jeho hlavních použitích naleznete níže.
Okna z polykarbonátu
Polykarbonátová okna lze použít pro individuální výstavbu, i když o něco častěji se tento materiál používá pro velké průmyslové, sportovní nebo obchodní budovy. Polykarbonátová okna jsou především střešní světlíky a tzv. horizontální a vertikální světlíky. Pokud chcete dosáhnout co nejvyšší průhlednosti a viditelnosti, je nejlepší volbou okno z plného, čirého polykarbonátu. Na druhou stranu, pokud průhlednost nehraje tak velkou roli, jsou okna z komůrkového polykarbonátu levnějším řešením. Taková polykarbonátová okna se často používají ve skladových nebo výrobních halách.
Dveře z polykarbonátu
Polykarbonát lze použít nejen jako okenní materiál, ale také jako součást vnitřních a vnějších dveří. Plné polykarbonátové nebo komůrkové polykarbonátové dveře se obvykle používají při stavbě teras, zimních zahrad nebo skleníků. U takových konstrukcí jsou polykarbonátové dveře velmi dobrou alternativou k mnohem těžším a náchylnějším k poškození dveřím z tvrzeného skla. Jak vyrobit polykarbonátové dveře pro skleník nebo zimní zahradu? Nejpraktičtějším řešením je obvykle použití hliníkových profilů pro rámování polykarbonátu. Na trhu je k dispozici také řada hotových plastových dveří. Polykarbonátové dveře lze použít i v rodinných domech nebo bytech. Polykarbonát může úspěšně nahradit sklo ve vnitřních i vnějších dveřích.
Polykarbonát pro přístřešky
Přístřešky z plného a komůrkového polykarbonátu jsou pravděpodobně nejběžnějším využitím tohoto materiálu ve stavebnictví. Přístřešky z polykarbonátových desek mohou mít rovný nebo zaoblený tvar. S trochou úsilí můžeme z tohoto materiálu vytvořit i bezrámové zasklení.
V případě individuální výstavby se nejčastěji používají polykarbonátová zastřešení teras, balkónů nebo různé typy polykarbonátových vchodových stříšek. V případě veřejných budov se polykarbonátové přístřešky nacházejí například na autobusových zastávkách nebo na nástupištích. Poměrně často se setkáváme také s polykarbonátovým zastřešením bazénů, stejně jako se zastřešením jiných velkých sportovních nebo obchodních objektů.
Polykarbonátové kryty pro balkony a terasy
Polykarbonátové kryty se také hojně používají pro zakrytí balkonů a teras. Polykarbonátový kryt balkonu odolá nepříznivým povětrnostním podmínkám. Již jsme se zmínili o širokém teplotním rozsahu, ve kterém lze polykarbonát provozovat. Polykarbonátový kryt balkonu proto bez problémů odolá jak nízkým teplotám v zimě, tak letnímu horku. Stejně jako u zastřešení z polykarbonátu se musíme ujistit, že polykarbonát použitý na balkon má ochrannou vrstvu proti UV záření. Velký význam pro balkon z polykarbonátu má také hmotnost tohoto materiálu. Skutečnost, že polykarbonát je zhruba o 50 % lehčí než tvrzené sklo, které se na balkonech často používá, dále zvyšuje bezpečnost celé konstrukce.
Izolační vlastnosti polykarbonátu
Tepelné vlastnosti tohoto materiálu znamenají, že polykarbonát jako tepelná izolace může najít mnoho praktických využití. Polykarbonát jako izolační vrstva se dobře osvědčuje například v průmyslu. Tento plast se používá k výrobě různých ochranných krytů a zástěn na ochranu osob obsluhujících různé typy strojů a zařízení. Polykarbonát jako izolační vrstva se však může používat i v bytové výstavbě. Z tohoto materiálu můžeme vyrobit dodatečnou izolační vrstvu, která se montuje na okenní skla zevnitř.
Zasklení pro výlohy a obchody z polykarbonátu
Polykarbonát se také hojně používá při stavbě obchodů a maloobchodních prodejen. Z tohoto materiálu lze vyrobit skleněné vitríny nebo různé typy výstavních vitrín. Na jedné straně je tento materiál mnohem lehčí než tvrzené sklo, což znamená snadnější instalaci. Na druhou stranu vysoká odolnost polykarbonátu proti nárazu znamená, že takové zasklení výlohy nebo obchodu bude částečně plnit i funkci ochrany proti krádeži.
Střechy z polykarbonátu
Pevná polykarbonátová střecha je řešení, které se nejčastěji používá pro terasy nebo prvky malé zahradní architektury. Plná polykarbonátová střecha propouští více světla než střecha z komůrkového polykarbonátu. Pokud se rozhodnete pro polykarbonátovou střechu, nesmíte zapomenout zvolit plast potažený speciální ochrannou vrstvou proti UV záření. Tuto ochranu mají všechny plné polykarbonátové desky, které nabízíme. Naproti tomu polykarbonátové desky prodávané v supermarketech mají často tento typ ochranné vrstvy pouze na jedné straně. Při instalaci střechy z komůrkových polykarbonátových desek je proto třeba vzít tuto skutečnost v úvahu.
Posílení ochrany proti vloupání pomocí polykarbonátu
Díky velmi vysoké odolnosti polykarbonátu vůči mechanickému poškození se tento materiál používá také v mnoha specializovaných řešeních. Jedním z nich jsou různé typy ochran proti vloupání nebo nárazu. Tyto konstrukce jsou obvykle vyztuženy polykarbonátovými deskami. Polykarbonát našel uplatnění také při výrobě neprůstřelného skla. V takových výrobcích se obvykle polykarbonát kombinuje s několika vrstvami tvrzeného skla.