Plexisklo vs polykarbonát a sklo – porovnáváme tyto tři plasty!

2022-12-07
Plexisklo vs polykarbonát a sklo – porovnáváme tyto tři plasty!

Plexisklo i plný polykarbonát jsou dva materiály, které stále častěji nahrazují tradiční sklo. Pokud sami uvažujete o použití některého z těchto materiálů místo skla, připravili jsme pro Vás dnes stručné srovnání těchto tří materiálů.

Plexisklo, sklo nebo polykarbonát – co bude lepší?

Co si vybrat — sklo, plexisklo nebo polykarbonát? Existuje mnoho situací, kdy je plast vynikající alternativou k tradičnímu sklu. 

Zda je v daném případě vhodnější tradiční sklo nebo moderní plasty, jako je plexisklo polykarbonát, závisí především na vlastnostech daného projektu. Abychom Vám usnadnili výběr, připravili jsme srovnání těchto tří materiálů podle několika důležitých kritérií.

Porovnávali jsme mechanické, optické a tepelné vlastnosti plexiskla, polykarbonátu a skla. Náš přehled je velkým pomocníkem při rozhodování mezi klasickým sklem a materiály, jako jsou výrobky z plného polykarbonátu nebo akrylátového skla.

Plný polykarbonát a sklo – odolnost vůči nárazu

Odolnost proti nárazu nebo tzv. nárazová houževnatost. V této kategorii jednoznačně vítězí plný polykarbonát. Tento polymerní materiál je přibližně 25krát odolnější proti rozbití nebo prasknutí než sklo. Na druhém místě je plexisklo, které má přibližně 10krát větší rázovou pevnost než sklo. Plexisklo a plný polykarbonát se proto často používají ve stavebnictví. Tyto materiály se používají například jako dělící stěny, stříšky, zábradlí atd. Velmi vysoká pevnost plného polykarbonátu z něj činí ideální materiál pro prostory, kde je klíčová bezpečnost (např. mateřské školy nebo nemocnice).

Naproti tomu tradiční sklo vykazuje větší odolnost proti stlačení. To znamená, že k deformaci skla je potřeba mnohem větší síly než u plexiskla nebo polykarbonátu. V praxi to znamená, že dané plasty lze tvarovat za studena i za tepla, což také umožňuje jejich snadnější přizpůsobení různým konstrukcím.

Za zmínku stojí i to, že při rázových zkouškách se používají i materiály s různými typy poškození. To umožňuje zjistit, jaký vliv mají například různé povrchové škrábance na jejich nižší nebo vyšší odolnost vůči nárazům a dalším mechanickým faktorům.

Plexisklo nebo sklo – který materiál propouští více světla?

Průhlednost určitého materiálu často určuje i jeho použití. V tomto kritériu se na první místo dostává plexisklo. Čiré plexisklo propouští přibližně 92 % světla bez ohledu na tloušťku. Při porovnávání plexiskla a skla stojí za zmínku, že v případě minerálního skla se míra propustnosti světla pohybuje kolem 80 až 90%.  Plný polykarbonát v čirém provedení dopadl v tomto srovnání o něco hůře. Je pravda, že v případě nejtenčího 2mm panelu se propustnost světla pohybuje kolem 90 %. S rostoucí tloušťkou desky však tento parametr klesá. V případě polykarbonátové desky o tloušťce 10 mm je propustnost světla již kolem 70 %.

Reakce skla, plexiskla a polykarbonátu na teplotu

Klasické sklo může vykazovat velmi vysokou tepelnou odolnost. Vše samozřejmě závisí na jeho typu. Je však třeba mít na paměti, že maximální provozní teplota některých typů skla může přesáhnout i 1000 stupňů Celsia (v případě tzv. safírového skla). Mezi plasty je polykarbonát, který odolává teplotám až 120 stupňů Celsia, bezpochyby jedním z tepelně nejodolnějších materiálů.

Rozdíl mezi plexisklem a polykarbonátem a také tradičním sklem je takový, že akrylátové sklo je rozhodně citlivější na vysoké teploty. Zároveň lze plexisklo zpracovávat laserem a plamenem (to umožňuje chránit hrany desky), což u polykarbonátu není možné.

Při použití polykarbonátu je třeba mít na paměti jeho velmi vysoký koeficient lineární roztažnosti. Má jednu z nejvyšších hodnot ze všech plastů, a to až 0,067 mm/m × °C. Z tohoto důvodu nelze díly z něj vyrobené montovat "napevno" - je nutné jim poskytnout prostor pro volnou práci, zejména po celé délce.

Plexisklo, polykarbonát nebo sklo – co je těžší?

Hmotnost je také velmi důležitým faktorem pro mnoho projektů. Co bude lepší z hlediska hmotnosti? Plexisklo, polykarbonát nebo tvrzené sklo? I v této kategorii jsou oba plasty jasnými vítězi. Jejich specifická hmotnost je velmi podobná: 1,19 g/cm3 pro plexisklo a 1,2 g/cm3 pro polykarbonát. Pro srovnání, měrná hmotnost tvrzeného skla je 2,5 g/cm3. Plexisklo a polykarbonát jsou tedy o více než polovinu lehčí než tvrzené sklo.

Snadné zpracování – polykarbonát a plexisklo versus sklo

Pro odvětví, jako je stavebnictví nebo reklama, je velmi důležité také snadné zpracování materiálu. Akrylátové sklo a polykarbonát jsou opět jasnými vítězi. Oba materiály lze velmi snadno tvarovat mechanicky i termoplasticky. Sklo lze samozřejmě také do určité míry tvarovat a zpracovávat. Možnosti obrábění tohoto materiálu jsou však mnohem menší než u polykarbonátu a plexiskla, které lze nejen řezat a frézovat, ale také ohýbat.

Polykarbonát nebo plexisklo jsou díky své relativně vysoké pružnosti ideální pro složitější konstrukce. Originálně ploché desky lze úspěšně ohýbat, což umožňuje jejich použití v různých zakřivených přístřešcích nebo krytech.

Sklo a plexisklo – tepelně izolační vlastnosti

Plexisklo a polykarbonát mají lepší tepelně izolační vlastnosti než tradiční sklo. Jejich tepelná vodivost je poměrně nízká – až 5-6krát nižší než u dotyčných plastů. Díky tomu a dalším jedinečným vlastnostem polykarbonátu (např. relativně vysoké maximální provozní teplotě) je tento materiál ideální pro konstrukce umístěné ve venkovním prostředí. To platí zejména pro skleníky, zimní zahrady a konstrukce, jako je zastřešení teras, a také pro dekorativní prvky. Za horkého počasí se desky mohou zahřát až na 100 stupňů Celsia, což nepředstavuje pro polykarbonátové konstrukce žádné riziko.

Použití těchto materiálů např. ve střešních světlících tak může snížit účty za vytápění nebo klimatizaci. Ze stejného důvodu je plexisklo také skvělým materiálem pro kryty oken klimatizace.

Zde je třeba poznamenat, že plexisklo je hořlavý materiál. To znamená, že při zacházení s ohněm, bude hořet dál i po odstranění jeho zdroje. Naproti tomu plný polykarbonát je takzvaný samozhášecí materiál, který přestane hořet, jakmile je odstraněn zdroj požáru. Tradiční sklo je zcela nehořlavé; zároveň většina typů skla praská  pod vlivem vysokých teplot.

Odolnost vůči UV záření

Za zmínku stojí také to, že plexisklo i plný polykarbonát, které jsou v naší nabídce, jsou odolné vůči UV záření. Díky tomu tyto plasty nemění barvu ani po delším vystavení slunečnímu záření.

Pomáhají také chránit předměty uvnitř konstrukce (za sklem) před vyblednutím, které je často důsledkem dlouhodobého působení UV záření. Polykarbonát je obzvláště odolný vůči různým povětrnostním podmínkám a poskytuje vynikající ochranu před vysokými teplotami i slunečním zářením.

Úplný seznam optických, mechanických a tepelných parametrů plexiskla i plného polykarbonátu najdete v našem přehledu fyzikálních vlastností materiálů. Navštivte také sekci Inspirace na adrese https://plasticexpress.cz/. Najdete zde mnoho zajímavých informací o vlastnostech a použití plastů.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×