Plexi – co to je a odkud pochází?

2022-05-16
Plexi – co to je a odkud pochází?

Plasty jsou s námi již více než 150 let a asi málokdo si dnes dokáže představit život bez nich. Jedním z oblíbených a ekologicky bezpečných plastů je akrylátové sklo neboli tzv. plexisklo. Dnes se Vás pokusíme stručně seznámit s historií plexiskla a prozkoumat vlastnosti tohoto materiálu.

Plexisklo, co je to?

Co je plexisklo? Jedná se o hovorový název pro Polymethylmethakrylát - plastový materiál známý také jako akrylátové sklo, plexisklo nebo plexi. Materiál se vyznačuje vysokou průhledností, vysokou odolností proti nárazu a lomu a snadnou zpracovatelností. Je používán jak reklamními a stavebními firmami, tak jednotlivými zákazníky doma i mimo něj.

Co je plexisklo – stručná historie

Akrylátové sklo bylo poprvé získáno na počátku 30. let 20. století. Za tento objev byli zodpovědní Rowland Hill a John Crawford, dva britští chemici pracující pro společnost Imperial Chemical Industries. Objevené nimi akrylátové sklo bylo registrováno pod obchodním názvem Perspex. Přibližně ve stejné době získal německý chemik a průmyslník Otto Röhm průhledné akrylátové sklo, které nazval Plexiglas. Od té doby je plexisklo na trhu pod řadou obchodních názvů, jako je již zmíněné Plexiglas a Perspex, ale také Acrylon, Altuglas, Plazcryl, Marcryl a Setacryl. Plexisklo se hojně používá od konce 30. let 20. století. To z velké části souviselo s válečným úsilím. Plexisklo se používalo mimo jiné v letadlech nebo ponorkách. Po válce našel tento materiál uplatnění v mnoha civilních průmyslových odvětvích. Dnes se používá také v reklamním průmyslu a stále častěji i v běžném životě.

Výrobci a další průmyslové názvy plexiskla

Plexisklo se také často označuje jako PLEXIGLAS®. Tento obchodní název dal akrylátovému sklu jeho výrobce – německá značka Röhm, která ho vyrábí od roku 1933. Výrobky této značky jsou tak silně zakořeněny v povědomí společnosti, že pro mnoho lidí se tento konkrétní obchodní název stal jednoduše jedním z výrazů pro akrylátové sklo bez ohledu na jeho původ. V současné době však existuje řada společností, které tuto surovinu vyrábějí po celém světě. Nejznámější výrobci plexiskla jsou

  • Altuglas – společnost, která stojí za takovými výrobky jako jsou ALTUGLAS™ a OROGLAS™;
  • skupina 3A Composites – výrobce plexisklových desek CRYLUX™, CRYLON® and AKRYLON, známý také pro své polykarbonátové produkty;
  • skupina Plazit-Polygal – výrobce plexi PLAZCRYL a PLAZCAST;
  • Plaskolite – společnost, která stojí za akrylátovým sklem OPTIX® s UV ochranou, která zabraňuje jeho žloutnutí při vystavení světlu;
  • Perspex – výrobce z Velké Británie, specializující se na různé druhy plastů a stavební materiály. Jedním z jejich výrobků je akrylátové sklo pod názvem PERSPEX®.

Akrylátové sklo se vyskytuje také pod názvy jako:

  • Acrylon,
  • Limacryl,
  • P-Plex,
  • PerClax,
  • Plexpol,

Plexisklo vyrábí mnoho společností po celém světě, které mu také dávají své vlastní obchodní názvy. Nejčastěji se však používají výrobky výše uvedených značek. Jsou nejznámější a těší se velkému uznání firem specializujících se na zpracování plexiskla a jejich zákazníků.

Typy a vlastnosti plexiskla

Dva hlavní typy plexiskla jsou extrudované a lité plexisklo. Každý z těchto materiálů má trochu jiné vlastnosti. Začněme však tím, jak se liší výrobní proces těchto plastů. Extrudované plexisklo se vyrábí na speciálních strojích vybavených válečkovým systémem. Granulát, z něhož se plexisklo vyrábí, se zahřívá a poté se pomocí válečků vytlačuje do desek konstantní tloušťky. Naproti tomu u litého plexiskla se tekutý metylmetakrylát nalije do speciálních forem. Poté se materiál polymeruje a ochladí. 

H2: Jaké jsou vlastnosti těchto dvou typů plexiskla? 

Obecně je extrudované plexisklo o něco levnější. Díky výrobní technologii si desky zachovávají přesně stejnou tloušťku. To může být důležité u velkých projektů, kde je vyžadována jednotnost použitého materiálu. Extrudované plexisklo se dobře hodí pro většinu individuálních použití. Nicméně kvůli vnitřním napětím vyplývajícím z výrobního procesu není extrudované plexisklo používáno v letectví (okna v letadlech), v akvaristice ani pro zasklívání světlíků. Extrudované plexisklo je k dispozici v poměrně omezené škále barev. Standardem je průhledné plexisklo, např. PLEXIGLAS® Optical HC. K dispozici je také extrudované opálové plexisklo a saténové plexisklo.

Naproti tomu lité plexisklo je k dispozici v podstatě v neomezeném počtu barev. Získávají se přidáním barviva do MMA v tekutém stavu. Na rozdíl od předchozí metody může mít lité plexisklo prakticky neomezenou tloušťku. Výrobní proces litého plexiskla je však mnohem časově náročnější, což se promítá do vyšší ceny. Detailní porovnání fyzikálních vlastností obou typů plexiskla jsme připravili na stránce fyzikální vlastnosti materiálů.

Plný polykarbonát je také oblíbený plast s podobnými vlastnostmi jako akrylátové sklo. Rozdíly mezi těmito dvěma typy plastů jsme blíže popsali v článku plexisklo a plný polykarbonát na blogu Plastic Express.

Použití plexiskla

Akrylátové sklo se používá v mnoha odvětvích, a to jak v každodenním životě, tak ve specializovaných průmyslových odvětvích. V každodenním životě je plexisklo široce využíváno například v reklamním průmyslu nebo ve stavebnictví. V domácnosti lze plexisklo použít jak pro dekorativní, tak i praktické účely. Plexisklo může nahradit poškozenou polici v chladničce, sklo v antirámu (zvažte PLEXIGLAS® Optical HC 3mm) nebo stěnu sprchového koutu. Stále oblíbenější jsou také dekorativní plexisklové panely používané v kuchyních a koupelnách. Vzhledem k současné epidemiologické situaci našlo plexisklo široké uplatnění také v obchodním a služebním sektoru. Používá se k vytvoření antivirových štítů montovaných na pokladny, pulty, psací stoly atd. 

Díky svým vlastnostem je plexisklo vhodné i pro řadu specializovaných použití. Tento materiál se používá mimo jiné v automobilovém a leteckém průmyslu a v různých odvětvích. Více informací o tomto tématu najdete v článku Kde lze použít plexisklové desky.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×