Jak čistit a udržovat polykarbonátové desky plné?

2023-02-09
Jak čistit a udržovat polykarbonátové desky plné?

Plný polykarbonát se vyznačuje vysokou odolností proti poškození. Je mnohem odolnější než klasické sklo. Nicméně jeho čištění a péči je třeba věnovat velkou pozornost — především proto, že materiál je poměrně citlivý na poškrábání. V praxi však stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel, abyste se mohli těšit z krásných a dobře udržovaných polykarbonátových povrchů po mnoho let.

Údržba polykarbonátových desek

Pravidelné čištění polykarbonátu a správné zacházení chrání plast před různými poškozeními. V praxi to také znamená mnohem delší životnost, než v případě zanedbávání těchto postupů. 

Je třeba si také uvědomit, že různé nečistoty výrazně snižují průhlednost polykarbonátových desek — a právě tento parametr v kombinaci s odolností činí tento materiál tak oblíbeným. To je patrné zejména v případě skleníků nebo zimních zahrad. Nečistoty usazené na povrchu desek brání přístupu přirozeného světla. To následně přispívá k horšímu růstu rostlin a potřebě dalšího osvětlení, což je spojeno se zvýšenými účty za energii. 

V případě vnějších konstrukcí (skleníky, přístřešky) jsou polykarbonátové prvky často vystaveny dešti. Stékající voda odstraňuje část nečistot, takže se konstrukce čistí sama. To se týká zejména projektů, ve kterých jsou použity desky s obloukovitým tvarem nebo instalované šikmo, pod značným úhlem. 

Čištění konstrukcí z polykarbonátu není obtížné ani složité. V praxi to může být jednodušší než v případě klasického skla. Je však třeba dodržovat několik pravidel. Především je nutné používat neinvazivní metody, které nepoškrábou ani jinak nepoškodí povrch panelů. V opačném případě budou více ohroženy trvalým poškozením; to může také vést ke snížení průhlednosti. Proto je nutné používat pouze vhodné jemné přípravky a nástroje. 

Jak vyčistit polykarbonát plný?

Polykarbonát je velmi odolný materiál, ale nevhodnou péčí se může poškodit. Jeho hladký povrch však znamená, že na něm špatně ulpívají nečistoty. To výrazně usnadňuje jakékoli postupy. 

Pro odstranění nečistot obvykle stačí jednoduše opláchnout povrch zastřešení obyčejnou vodou. Lze ji také umýt pomocí prostředku na mytí nádobí nebo i obyčejného mýdla. Také v případě nečistot nahromaděných mezi deskami je obvykle stačí opláchnout vodou. Při silnějším znečištění (například barvami nebo oleji) se vyhněte přípravkům (například rozpouštědlům), které mohou poškodit polykarbonátovou vrstvu.

Na co si dát pozor při čištění polykarbonátových desek?

Při čištění polykarbonátových desek a hliníkových profilů je důležité chránit jejich povrch před možným poškozením. Z tohoto důvodu se používají pouze měkké houbičky a utěrky z mikrovlákna; i odstraňování odolných nečistot by se mělo provádět bez použití ostrých předmětů (nože, škrabky, tvrdé kartáče), které by mohly na čištěných plochách zanechat trvalé škrábance. 

Je třeba se vyhnout také: 

  • čisticích prostředků obsahujících abrazivní složky, 
  • silně alkalických látek, 
  • rozpouštědel: benzenu, acetonu, etylalkoholu, 
  • čisticích prostředků na sklo (obsahují alkohol), 
  • suchého čištění (zejména při velkém znečištění), 
  • mytí polykarbonátu při vysokých teplotách a přímém slunečním světle — může to způsobit změnu barvy, 
  • chůze po deskách nebo jiného silného tlaku na ně. 

Jak vyleštit polykarbonát?

Jak jsme již zmínili, k udržování čistoty polykarbonátových desek by se měly používat pouze měkké houbičky a utěrky. Ideální jsou tkaniny z jemných vláken. Za zmínku stojí také speciální houbičky na čištění skel v autě. Doporučuje se zejména mikrovlákno, které výborně absorbuje vodu a zachytí i ty nejjemnější nečistoty. Je však důležité pamatovat na časté oplachování vyrobené z mikrovlákna myčky. 

Pravidelné čištění desek z plného polykarbonátu lze provádět oplachováním vlažnou vodou s čistícím prostředkem; teplota roztoku by neměla překročit 70 °C. Při silnějším znečištění je přípustné použít vodu pod zvýšeným tlakem nebo stlačený vzduch. Při rozhodování o použití tlakové myčky je však důležité mít na paměti, že tlak by neměl překročit 100 barů. Před její použitím je vhodné zajistit, aby byl povrch desek navlhčen vodou a mycím prostředkem. Tím se nečistoty změkčí a snáze se z desky odstraní. 

Čistící prostředky na polykarbonátová okna

Kromě výběru správné utěrky je také důležité čistit polykarbonát pouze jemným čisticím prostředkem. Co to znamená v praxi? 

Velmi dobře funguje obyčejný prostředek na mytí nádobí nebo tekuté mýdlo. Nicméně je třeba dát pozor, aby se nepoužívaly prostředky s obsahem balzámu nebo jiných látek, které mají chránit kůži během mytí — ty mohou na povrchu desek zanechat nevzhledné šmouhy. Můžete také zvážit použití speciální čisticí kapaliny na polykarbonát.

Vyplatí se dbát na ochranu polykarbonátových desek před elektrifikací — jak u vnitřních, tak u vnějších konstrukcí. Elektrostatické náboje usnadňují ulpívání prachu nebo jiných nečistot na jejich povrchu, což vyžaduje častější čištění. Proto je vhodné, aby zvolený čistič polykarbonátu měl antistatické vlastnosti. 

Čím leštit plný polykarbonát?

Mytí vodou nebo tlakovou myčkou je velmi pohodlné a jemné pro polykarbonát, má však také nevýhody. Na povrchu desek mohou zůstat kapky, které po zaschnutí budou vypadat velmi nevzhledně. Abyste se tomuto scénáři vyhnuli, může být nutné je vyleštit měkkým hadříkem — nejlépe z mikrovlákna. Určitě nepoužívejte utěrky z hrubší tkaniny, které mohou na polykarbonátu zanechat jemné škrábance. Ačkoli po prvním čištění nejsou obvykle viditelné, časem může povrch desek zmatnět a ochranný povlak se může poškodit. 

Jak odstranit škrábanec z plného polykarbonátového skla?

I když pečujeme o velmi šetrné čištění desek, mohou se na jejich povrchu objevit škrábance. V případě vnějších konstrukcí to může být způsobeno např. deštěm nebo silným větrem, který přenáší částice písku, jež dopadají na jejich povrch. Proto je dobré vědět, jak odstranit škrábance z polykarbonátu. 

Jedná se o vícestupňový proces, který zahrnuje: 

  • přípravu povrchu — nejčastěji se používají lešticí pasty a lešticí hlavy s gradací min. 2000-2500, 
  • čištění povrchu speciálním čisticím prostředkem a utěrkou z mikrovlákna, 
  • jednostupňové nebo dvoustupňové leštění jemnozrnnou lešticí pastou a hlavicemi pokrytými ovčí a jehněčí vlnou, 
  • odstranění zbytků leštící pasty a nečistot pomocí utěrky z mikrovlákna a čisticího prostředku, 
  • UV ochranu pomocí speciálního přípravku a utěrky z mikrovlákna. 

Přitom je třeba mít na paměti, že ani nejdůkladnější leštění nevrátí povrchu polykarbonátových desek přesně stejný vzhled jako před poškozením. Ve většině případů je škrábanec viditelný pouze zkušeným okem. 

Jak často je třeba polykarbonátové desky mýt?

Pravidelné čištění polykarbonátových desek je nezbytné nejen z estetických důvodů. Na místech jako jsou spoje a samotný povrch se mohou objevit mech a lišejníky. Často se v nich také hromadí hmyz a různé mikroorganismy, což je zvláštním problémem v případě skleníků, protože mohou ohrožovat pěstování plodin.  

Proto je nutné skleníky, zimní zahrady a zastřešení z polykarbonátu čistit minimálně 2-3krát ročně. Určitě je třeba dbát na jejich čištění na podzim a na jaře. To se nevyplatí zanedbávat; čím delší jsou intervaly mezi jednotlivými úklidy, tím náročnější budou. 

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×