Jak řezat polykarbonát doma bezpečně a efektivně? Průvodce pro začátečníky

2022-10-12
Jak řezat polykarbonát doma bezpečně a efektivně? Průvodce pro začátečníky

Plný polykarbonát je oblíbený materiál, který je ideální pro různé DIY projekty. S trochou cviku si z něj můžete sami vyrobit různé kryty, zastřešení a dokonce i dekorativní prvky. Někdy se používá také při stavbě pařenišť, skleníků nebo zimních zahrad. K tomu je však třeba znát nejen specifika samotného materiálu, ale také vhodné techniky jeho zpracování. Jedinou nevýhodou domácího řezání plastů je riziko spojené s použitím nevhodných přípravků. Důvodem je riziko poškození suroviny nebo samotných nástrojů. Jak tedy správně provést řezání plného polykarbonátu doma, abyste se po instalaci všech dílů mohli těšit z dokonale provedeného projektu?

Příprava nástrojů a materiálů potřebných k řezání polykarbonátu doma

Při řezání plastů, stejně jako při jiných metodách obrábění, dochází k místnímu zahřívání materiálu. V jeho struktuře tak vznikají vnitřní pnutí, která vedou ke vzniku drobných trhlin. Během tvarování nebo v důsledku kontaktu s rozpouštědly obsaženými v lepidlech a barvách mohou vzniknout větší trhliny, které zvyšují náchylnost hotových součástí k poškození. Abyste tomu předešli, je důležité pamatovat na přípravu nástrojů, samotné suroviny i pracovního prostředí. Při řezání polykarbonátu je třeba dbát na: 

  • vhodné ostření nástrojů a udržování jejich ostrosti v každé fázi práce;
  • chlazení – nástroje používané k řezání plastů by měly být chlazeny pouze stlačeným vzduchem. Vyvarujte se použití chladicích emulzí obsahujících látky, které by mohly reagovat s polykarbonátem; 
  • efektivní odstraňování třísek z pracovní plochy. 

Při řezání a vrtání polykarbonátu je důležité zajistit stabilní oporu. To umožňuje přesné provedení všech součástí a snižuje vliv vibrací způsobených nástroji. Důležité je také udržování správné roviny – v závislosti na druhu nástroje je třeba jej nastavit buď paralelně nebo kolmo k desce. 

Důležitým faktorem je také volba správné rychlosti posuvu nástroje. Obecně platí, že rychleji se pohybující čepel zajišťuje čistší a přesnější řez. Na druhou stranu mohou vysoké rychlosti způsobit nadměrné zahřívání polykarbonátu, a to i přes chlazení. Pro snížení tohoto rizika měla by být rychlost posuvu čepele pokud možno konstantní. 

Techniky řezání plného polykarbonátu

Čím a jak řezat plný polykarbonát závisí na několika faktorech. Je třeba vzít v úvahu, jak složitý má být řez a jaká má být přesnost řezu. Důležité je také, jakému zpracování bude polykarbonát vystaven po řezu.  

To, čím řezat polykarbonát, závisí také na počtu kusů, které se mají vyrobit. Použití některých nástrojů k ořezávání polykarbonátových desek se může ukázat nevýhodné v situaci, kdy potřebujete jednotlivé výrobky nebo naopak – jejich velké množství. 

Řezání polykarbonátu nožem

V případě desek menší tloušťky (do cca 2 mm) je možné polykarbonát řezat podřezávacím nožem. To je snadné zejména při řezání v přímce, které lze provádět pomocí pravítka. Poprvé veďte nůž poměrně mělce (asi 1/3 tloušťky desky). Poté zarovnejte čáru řezu s rovnou hranou (například stolu) a jemně přitlačte desku na obou stranách, dokud se zcela neoddělí. 

V případě mírně silnějších desek (do 4-6 mm) je třeba dbát na to, aby se řezání nožem provádělo pouze elektrickým nářadím určeným pro práci s plasty, včetně plného polykarbonátu. Mají speciální nože s jemnými zuby pro efektivní a přesné řezání. Při jejich používání je třeba dbát na to, aby byla deska řádně chráněna. Aby se zabránilo zbytečným vibracím, které mohou negativně ovlivnit přesnost práce, je nejlepší pevně upevnit zpracovávané desky na pracovním stole. To platí pro jednotlivé desky i pro situace, kdy plánujete řezat hromadu desek o malé tloušťce. 

Řezání plného polykarbonátu přímočarou pilou

Plné polykarbonátové desky o tloušťce až 6 mm lze řezat také přímočarou pilou. Je však důležité zajistit, aby byla zvolena správná čepel a aby povrch desky byl chráněn před poškrábáním, které může vzniknout při použití těchto nástrojů. 

K řezání polykarbonátu je nejlepší použít přímočarou pilu vybavenou plátkem s drobnými zuby. Tím získáte relativně hladký řezný povrch. 

Pro ochranu povrchu polykarbonátové desky je vhodné ji před řezáním chránit fólií nebo papírovou páskou. Případně je možné na něj položit tenkou dřevovláknitou desku, která chrání plech, aniž by bránila samotnému řezání. 

Přímočará pila se doporučuje zejména v případech, kdy má mít hotový díl zaoblené hrany. Její použití navíc umožňuje řezat otvory (lze použít i děrovky) o větších průměrech. 

Řezání plného polykarbonátu

Řezání polykarbonátu v domácích podmínkách lze provádět také pomocí kotoučové pily s drobnými zuby. K tomuto účelu se nejlépe hodí pily s pohyblivou řeznou hlavou. Je to proto, že se používají snadněji a přesněji než stacionární pily. 

Pásové pily lze použít také k řezání plného polykarbonátu. Velmi snadno se s nimi manipuluje a umožňují pohodlné ořezávání nepravidelně tvarovaných dílů. Je však třeba mít na paměti, že dosažení pěkných a čistých řezných hran je mnohem obtížnější než u jiných způsobů řezání, proto se pro předřezání desek před dalším zpracováním doporučuje použít pásové pily; vzniklé hrany lze dále otupit ostrým nožem nebo frézkou.

Pily lze použit k řezání desek různých tlouštěk. Je však třeba poznamenat, že velmi tenké desky je nejlepší řezat po několika najednou – tak, aby tvořily hromadu o tloušťce asi 10 mm. 

Vrtání otvorů do plného polykarbonátu

Vyřezávání otvorů do polykarbonátu lze snadno provádět i v domácí dílně. Stejně jako u pil by se k tomuto účelu měly používat pouze vrtačky určené pro plast. Otvory lze vrtat také vrtačkou do kovu (nepoužívejte vrtačku do dřeva). Čím silnější je daná deska nebo čím větší má být průměr otvoru, tím nižší by měly být otáčky vrtáku. 

Důležité je také pamatovat na dodržení správné vzdálenosti mezi otvorem a okrajem desky. Okraj by měl být min. 10 mm – tím se zabrání poškození desky při vrtání. 

Stejně jako při řezání je nutné vrták chladit. Opět je třeba se vyhnout chladicím kapalinám, které mohou reagovat s plastem. Nejlepším způsobem je použití stlačeného vzduchu. 

Při vrtání polykarbonátu je také důležité mít na paměti teplotní roztažnost tohoto materiálu. Pro zajištění volné „práce“, musí být provedený otvor o něco větší než upevňovací prvek, který se do něj má umístit. 

Jak se vyhnout prasklinám a poškození při řezání polykarbonátu doma?

Polykarbonát je pružný materiál, který se snadno zpracovává — a to i v domácích podmínkách. Stejně jako u jiných surovin však může při jeho řezání dojít k řadě chyb, které mohou mít za následek poškození povrchu nebo praskání desek či dílů z něj vyrobených.  

Častým problémem při řezání je vznik třísek a následně – nerovných a odštípnutých hran. Stává se také, že se okraje desky začnou tavit. Nejčastějšími příčinami těchto problémů jsou: 

  • příliš tupé ostří – nástroje používané k řezání polykarbonátu musí být velmi ostré, 
  • nesprávný typ nebo nedostatečná tloušťka ostří, 
  • příliš velká rozteč zubů ostří, 
  • příliš vysoká rychlost posuvu – měla by odpovídat tloušťce materiálu a typu řezu, 

Intenzivní vibrace způsobené některými nástroji mohou způsobit zlomení řezaných kusů. Abyste tomu zabránili, je třeba dbát na to, aby byla deska pevně upevněna k pracovní desce. 

Jak již bylo uvedeno, při řezání a vrtání polykarbonátu je třeba se vyvarovat použití jakýchkoli chemických přípravků. Je to proto, že mohou reagovat s plastem a vést k deformaci nebo poškození povrchu. 

Bezpečnostní tipy pro domácí řezání polykarbonátu

Při jakémkoli zpracování plastů, včetně řezání v domácích podmínkách, je důležité pamatovat na dodržování základních bezpečnostních pravidel. Riziko nehody souvisí především s používáním ostrých nástrojů, vibracemi, třísky a prachem, které vznikají během řezání, a s expozicí hluku. 

Z tohoto důvodu je třeba dbát na to, aby pracoviště bylo pro tento typ činnosti vhodně vybaveno. Zvláště důležité jsou: 

  • dobré větrání v místnosti, kde se materiály zpracovávají,
  • vhodná pracovní plocha – například stabilní, robustní stůl, 
  • zajištění uzemnění elektrického zařízení a jeho ochrany před vlhkostí a teplem; mělo by být rovněž umístěno mimo dosah zdrojů vznícení, 
  • péče o chlazení řezné plochy a odstraňování třísek – k tomuto účelu se nejlépe hodí stlačený vzduch. 

Při zpracování plastů je nezbytné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Nejenže tím předejdete mnoha nebezpečným situacím, ale také si usnadníte práci.

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×