Polykarbonát: Vlastnosti

2022-10-04
Polykarbonát: Vlastnosti

Plný polykarbonát se používá téměř ve všech průmyslových odvětvích. To je dáno především výjimečnými vlastnostmi polykarbonátu, které jsou srovnatelné i se surovinami, jako je hliník. V mnoha ohledech se podobá plexisklu, a proto se někdy používá jako jeho náhrada. Mezi těmito materiály existují některé důležité rozdíly. Proto jsme připravili stručný popis polykarbonátu, který Vám pomůže zodpovědět nejčastější otázky ohledně jeho vlastností a možností použití.

Je polykarbonát plast?

Termín plast se běžně používá pro označení všech plastů. Do této skupiny patří také plný polykarbonát. Jedná se o průhledný materiál, který je typem polymeru ze skupiny polyesterů. 

Převažujícím způsobem výroby polykarbonátových desek je extruze, tj. koextruze z polykarbonátové pryskyřice. Výsledkem je polymerní plast, který svým vzhledem připomíná akrylové sklo. Polykarbonát se však vyznačuje větší odolností; a je stejně univerzální. Je až stokrát odolnější proti rozbití než běžné sklo a o polovinu lehčí. Lze jej také téměř libovolně tvarovat, a to i za studena. 

Poskytuje polykarbonát stín?

Zda bude materiál poskytovat stín, závisí nejen na vlastnostech samotného materiálu, ale také na jeho zpracování. Polykarbonátové desky plné jsou k dispozici v průhledné i zbarvené verzi.  

Průhlednost materiálu zajišťuje, že ve své průhledné verzi nevytváří žádný stín. Proto je plný polykarbonát vynikající volbou, pokud chcete například chránit terasu nebo balkon před deštěm, ale bez zastínění.  

Pokud chcete dosáhnout stínícího efektu, je lepší zvolit zbarvený polykarbonát, např. kouřový. Tento materiál může být také potažen jiným materiálem. To Vám umožní využívat jeho vlastnosti i stín. 

Praská plný polykarbonát?

Plný polykarbonát materiál má velmi vysoký koeficient lineární tepelná roztažnosti – jeden z nejvyšších mezi moderními plasty používanými jako stavební materiál. Měří až 0,067 mm/m × °C. To znamená, že v důsledku teplotních rozdílů bude „pracovat“, což znamená rozšiřování a smršťování. 

Rozšiřující se pod vlivem tepla polykarbonátové desky mohou praskat. Tomu však lze předejít použitím vhodných řešení při jejich instalaci. 

V současné době se běžně používají různé typy přítlačných profilů, těsnění a pásek, které umožňují volné působení plastu a eliminují efekt „práskání“. Je také vhodné dbát na to, aby instalace byla provedena v tzv. plovoucím systému s dilatačními spárami mezi deskami. 

To, zda polykarbonát praská, závisí také na materiálu konstrukce, na které jsou desky namontovány. Nejlépe funguje hliník; dřevo samo o sobě silně "pracuje", což ovlivňuje i chování plastu, který je na něm nainstalován. 

Propouští polykarbonát světlo?

Plný polykarbonát se velmi často používá jako odolnější a trvanlivější náhrada skla. Jednou z jeho výhod je velmi vysoká propustnost světla, která dosahuje přibližně 90 %. 

V případě materiálu, jako je polykarbonát, samozřejmě vlastnosti závisí na jeho typu a tloušťce desky. Čím vyšší je tento parametr, tím méně světla propustí. Pokles průhlednosti je však tak malý, že je v konstrukcích, jako jsou přístřešky nebo amatérské skleníky, nepostřehnutelný. 

Zde je třeba zmínit, že plný polykarbonát propouští světlo mnohem lépe než jeho komůrková varianta. U posledního z těchto dvou faktorů je koeficient propustnosti nižší kvůli přítomnosti komůrek a dále klesá s jejich zvyšujícím se počtem. 

Je polykarbonát bezpečný?

Díky svým vlastnostem je plný polykarbonát často označován jako "bezpečnostní sklo". Vyznačuje se vysokou odolností proti mechanickému poškození způsobenému např. nárazy. V tomto ohledu je jednoznačně lepší než tradiční sklo. Kromě toho je odolný vůči faktorům, jako je vlhkost, kolísavé teploty a UV záření. Díky tomu neztrácí pevnost ani jiné vlastnosti ani po mnoha letech vystavení slunci, dešti a mrazu. 

Díky tomu je polykarbonát vhodný nejen pro použití v interiéru, ale také pro venkovní konstrukce, jako jsou zastřešení teras, altány a střešní krytiny. Proto je ve stavebnictví velmi oblíbený. 

Je polykarbonát odolný?

Plná polykarbonátová deska svým vzhledem připomíná klasickou skleněnou tabuli. Díky své schopnosti ohýbání a tvarování se zdá být mnohem jemnější. Ve skutečnosti se však vyznačuje velmi vysokou mechanickou pevností.  

Díky vysoké rázové houževnatosti je polykarbonát až 300krát odolnější proti rozbití než klasické sklo. Kromě toho jej lze ohýbat, válcovat a tvarovat mnoha dalšími způsoby, aniž by ztratil své vlastnosti. 

Je také odolný vůči působení mnoha chemikálií – především kyselých solných roztoků, mnoha organických kyselin, čisticích prostředků, oxidačních látek a tuků. Při výběru výrobků z tohoto materiálu je však třeba mít na paměti, že může být poškozen amoniakem, vodnými roztoky alkoholů a alkalických látek a také hydrolýzou. 

Je však třeba mít na paměti, že odolnost polykarbonátu vůči výše uvedeným faktorům není konstantní; závisí především na okolních podmínkách (teplota, atmosférický tlak) a koncentraci výše uvedených látek.  

Chrání polykarbonát před sluncem?

Polykarbonát je vysoce průhledný materiál. Míra propustnosti světla je dokonce vyšší než 80%. To znamená, že chrání před povětrnostními vlivy a vysokými teplotami, ale není bariérou proti slunci — alespoň ve své bezbarvé verzi.  

Pokud chcete omezit např. sluneční záření na terase, měli byste si pro stříšku zvolit kouřový polykarbonát nebo tzv. opál. Míra propustnosti světla je u těchto materiálů 40 a 60%. 

Propouští polykarbonát UV záření?

Mezi vlastnostmi plného polykarbonátu je velmi často zmiňována odolnost vůči atmosférickým vlivům, jako jsou teplotní rozdíly nebo míra slunečního světla. Je však třeba mít na paměti, že tento materiál sám o sobě nechrání před UV zářením. Pro zajištění účinné ochrany jsou některé typy polykarbonátových desek na jedné nebo obou stranách potaženy speciální ochrannou vrstvou. Všechny tloušťky polykarbonátu dostupné v naší nabídce jsou oboustranně potaženy anti-UV vrstvou.

Dochází k poškrábání pevného polykarbonátu?

Plný i komůrkový polykarbonát jsou vysoce odolné proti nárazu a následnému praskání. Proto se používá jako alternativa ke klasickému sklu v oblastech, kde je důležitá vysoká mechanická pevnost. 

Stejně jako mnoho jiných plastů, např. plexisklo, je však jeho povrch poměrně náchylný k poškrábání. Z tohoto důvodu je třeba být opatrný při jeho zpracování a údržbě. Při čištění polykarbonátových prvků je důležité vyvarovat se použití jakéhokoli typu kartáčů, drsných houbiček nebo hadříků. Nejlepší je používat měkké utěrky z mikrovlákna a speciální přípravky na čištění plastů. 

Dochází k zmatnění polykarbonátu?

Vlastnosti plného polykarbonátu bez speciální anti-UV vrstvy vystaveného slunečnímu záření se mohou časem změnit. Je však třeba poznamenat, že desky vyrobené z vysoce kvalitního materiálu nezmatní ani neztratí barvu, i když jsou umístěny na velmi slunečném místě.  

Pokud chcete matný polykarbonát, můžete využít toho, že tento plast není příliš odolný proti poškrábání. K matování se používají různé typy vícestupňových leštiček a brusných papírů s vysokou gradací v rozmezí 2000-3500. 

Žloutne polykarbonát?

Ačkoli plný polykarbonát neztrácí svou průhlednost, když je vystaven ultrafialovému záření, dlouhodobé vystavení povětrnostním vlivům může vést ke žloutnutí.  

Proto ve společnosti PlasticExpress nabízíme pouze polykarbonátové desky oboustranně potažené speciální anti-UV vrstvou. Je vyrobená z látky, která je zcela odolná proti žloutnutí při vystavení slunečnímu záření nebo jiným zdrojům UV záření. 

Zahřívá se polykarbonát?

Mechanická pevnost materiálu typu polykarbonát s UV filtrem a jeho odolnost vůči slunečnímu záření umožňují jeho použití pro výrobu prvků, jako je polykarbonátová střecha nebo pokrytí skleníku. Mnoho lidí má však pochybnosti o tom, zda se plast příliš nezahřívá. Je proto důležité zdůraznit, že poskytuje vynikající ochranu proti vysokým teplotám.  

Polykarbonátové desky jsou ideální volbou, pokud chcete udržet mírný chlad, např. na silně sluneční terase. Poskytuje vynikající tepelný komfort i během velmi horkého léta. Tyto vlastnosti neztrácí ani ve velmi širokém rozmezí teplot, což je důležité zejména s ohledem na to, že v současné době zažíváme stále více velmi horkých letních dnů. 

Polykarbonát teplota tání

Díky svým vlastnostem má polykarbonát široké využití ve stavebnictví a průmyslu. Používá se mimo jiné k výrobě různých typů přístřešků a krytů. Na těchto místech je někdy vystaven nízkým i vysokým teplotám. Například teplota desek na krytině terasy může při intenzivním slunečním záření dosáhnout až 65 stupňů Celsia. 

Je však třeba zdůraznit, že jeho provozní životnost je zachována i při velmi širokém rozsahu teplot. Plast se taví pouze při teplotě 230 stupňů Celsia. Zároveň neztrácí své vlastnosti při krátkodobém tepelném zatížení v rozmezí -40 °C až +130 °C. Pro dlouhodobé zatížení jsou přípustné hodnoty v rozmezí od -30 °C do +110 °C, což je důležité pro průmyslové aplikace. 

Lze polykarbonát ohýbat?

Plný polykarbonát se vyznačuje vysokou odolností vůči mnoha mechanickým vlivům, včetně ohýbání. To dává velký prostor pro jeho zpracování. Jeho odolnost proti ohybu se pohybuje kolem 90 MPa (podle zkušební metody uvedené v normě ISO 178).   

Je však třeba vzít v úvahu, že tento materiál lze ohýbat pouze podle přísných pravidel a pouze v souladu s doporučeními výrobce. Pokud je oblouk, pod kterým jsou desky ohýbány, příliš ostrý, mohou se ve struktuře panelů objevit mikrotrhliny. Jejich přítomnost znamená, že součásti z nich vyrobené nemají tak vysokou mechanickou odolnost jako součásti z neporušeného plastu. V takovém případě může dojít k poškození anti-UV vrstvy, což může přispět k rychlejší degradaci plastu vystaveného slunečnímu záření. Tento proces probíhá tím rychleji, čím více je překročen faktor ohybu. Proto je třeba před zpracováním nahlédnout do tabulky hodnot ohybu výrobce pro dané panely.  

Pokud k takovým údajům nemáme přístup, je třeba vzít v úvahu průměrné hodnoty. Minimální poloměr ohybu závisí především na tloušťce desky. Lze jej vypočítat vynásobením této hodnoty (uvedené v centimetrech) číslem 175: 

Je třeba mít na paměti, že se jedná o mezní hodnoty. Doporučuje se použít bezpečnostní faktor min. 10%. V praxi to znamená, že k uvedené hodnotě je třeba přičíst 10 %. V této situaci bude minimální poloměr ohybu například u 8mm desky přibližně 154 cm. 

Použití plného polykarbonátu

Díky svým vlastnostem má plný polykarbonát velmi široké využití v mnoha průmyslových odvětvích. Je široce využíván v průmyslu, stejně jako v architektuře a stavebnictví. 

Dostupný na trhu polykarbonát se používá jak v obytné výstavbě, tak v objektech veřejného využití a kancelářských budovách. Nejčastěji se používá pro konstrukci přístřešků, zejména těch se zaobleným tvarem. Je ideální pro stavbu autobusových zastávek a přístřešků na balkonech a terasách. Jedná se také o vynikající volbu pro kryty bazénů a sportovních, rekreačních a obchodních objektů.  

Polykarbonátové desky lze využít také pro výstavbu výloh a prosklených ploch obchodů a komerčních prostor — zvláště tam, kde jsou vystaveny např. nárazům. Díky nízké hmotnosti materiálu a jeho vysoké odolnosti proti poškození je jeho instalace mnohem snazší a rychlejší než u tradičního skla.  

Polykarbonát se také stále častěji používá v zahradnictví jako materiál pro skleníky a zimní zahrady. Používají ho amatéři na domácích zahradách i majitelé malých a středně velkých farem. Výhodou polymerových plastových skleníků je jejich dlouhá životnost. Konstrukce s hliníkovými rámy jsou nejodolnější. Tyto konstrukce jsou vysoce odolné vůči měnícím se povětrnostním podmínkám a velmi stabilní. Zároveň nevyžadují složitou péči, což je důležité zejména u větších pěstebních ploch. 

Více se o tom dozvíte v textu "Polykarbonát – použití ve stavebnictví a architektuře".

Desky z polykarbonátu se používají také v průmyslu. Používá se k výrobě výrobků, které musí mít vysokou průhlednost, lehkost a odolnost proti nárazům. Nejběžnějšími výrobky z tohoto materiálu jsou: 

  • kryty pro průmyslové stroje, 
  • protihlukové stěny,  
  • posuvné dveře, 
  • některý nábytek používaný v pracovních prostředích, 
  • reklamní tabule a cedule, 
  • přilby a ochranné štíty používané např. policií. 

Díky vysoké odolnosti plného polykarbonátu plní komponenty z něj vyrobené svou funkci dokonale po mnoho let, aniž by ztratily své vlastnosti. Díky tomu jej můžeme směle označit za jeden z nejodolnějších a nejuniverzálnějších plastů. 

Váš prohlížeč není podporovaný!

Fungování konfigurátoru nemusí být správné. Pro správné zobrazení této stránky aktualizujte svůj prohlížeč

×